Znaczenie tych tatuaży może cię zaskoczyć! Warto je poznać, zanim wybierzesz popularny wzór

Tatuaże mogą coś oznaczać, ale mogą być jedynie elementem ozdobnym. Jest to artystyczna forma wyrażenia siebie, która staje się coraz bardziej popularna. Niektóre wzory wywodzą się z więzienia, a inne nabrały współczesnego znaczenia całkiem niedawno. Co oznaczają?

Idąc ulicą możemy zauważyć, że tatuaże ostatnimi czasy zyskały ogromną popularność. Decydują się na nie nie tylko młodzi, ale i starsi. Najczęściej traktują to jako formę wyrażania siebie, ale bywa też, że jest to wyłącznie aspekt ozdobny. Wzory mogą być oryginalne i zaprojektowane indywidualnie, jednak niekiedy fani i fanki tego rodzaju sztuki decydują się na powtarzalne, dobrze już znane wzory. Co oznaczają?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Maja Bohosiewicz poprawia urodę. Zrobiła sobie popularny tatuaż na twarzy

Tatuaże damskie, które są najpopularniejsze w ostatnich latach. Co oznaczają?

W ostatnich latach najpopularniejsze tatuaże damskie to m.in. znak nieskończoności, oryginalne ptaki np. żuraw lub flaming, minimalistyczne wzory przedstawiające czworonogi, wzór korony, szminka, łapacz snów, niewielkie napisy, konstelacje gwiazd i tzw. tatuaże handpoke przedstawiające np. mandalę.

Wzór ptaków może mieć wiele znaczeń. Nigdyś jaskółki (zwłaszcza na obojczykach) były tatuowane na ciele marynarzy i więźniów. Jaskółka to symbol wolności. Marynarze pragnęli bez ograniczeń przemierzać świat, a więźniowie marzyli o ponownym "rozpoztarciu skrzydeł". Obecnie ten wzór nie kojarzy się w żaden sposób źle, a wykonywany jest najchętniej w stylu oldschool, czyli z grubym, czarnym konturem. Kobiety chętnie tatuują sobie wlocie również w symbolice niezależności i chęci podążania za marzeniami.

Czworonogi zazwyczaj przedstawiają ich pupili. Najczęściej to koty i psy bez szczególnego znaczenia.

Korona chętnie tatuowana jest np. na plecach, lub nadgarstku. Kobiety decydujące się na ten wzór zazwyczaj są pewne siebie. To symbol władzy, niezależności i bogactwa. Podobnie szminka, jest symbolem kobiecości, siły i perfekcjonizmu. To bardzo stylowy wzór.

Łapacz snów sięga do duchowych korzeni Indian. Oznacza wolność, czasem kojarzącą się z hippisami. Łapacze snów i pióra to także tęsknota za młodością i brakiem odpowiedzialności, oraz symbol marzycieli.

Konstelacje gwiazd wytatuowane na ciele, często charakteryzują "zodiakary". To potoczne określenie na osoby, które interesują się astrologią. Mają znaczenie właśnie w tej dziedzinie zainteresowań.

Mandala to symbol harmonii i spokoju, ale i estetyczny rodzaj zdobienia, który dekoruje ciało. 

Wilgoć w domu Jaka powinna być prawidłowa wilgotność powietrza w domu? Podpowiadamy

Najpopularniejsze tatuaże męskie 2023. Jakie jest ich znaczenie?

W przypadku mężczyzn królują zarówno "zabawne", jak i całkowicie "poważne" wzory. Chętnie wykonywane są motywy lasu, gór i  morza, które oznaczają charmonię i życie w zgodzie z naturą. Popularne są też nieco bardziej odważne motywy, takie jak symbol ust, czy sylwetki kobiet (które popularne były już dawno wśród więźniów czy marynarzy). Oznaczają zazwyczaj pożądanie, ale też zadowolenie z siebie. Mężczyźni w ostatnich latach ztawiają też na tzw. "ugly tattoos". To tatuaże wykonywane metodą freehand, lub handpoke. Pierwsza polega na pozwoleniu tatuatorowi, aby tatuował bez szablonu "z głowy", a druga polega na szybkim wbijaniu igły bez maszynki, jedynie zamoczonej w tuszu. "Ugly tattoos" to zazwyczaj bardzo proste rysunki, bez większego znaczenia. Symbol czaszki jest trendem niezmiennym od lat. Przypomina o śmierci, ale też dodaje wizerunkowi "pazura". Popularne są też napisy na palcach.

Recykling korka po winie Nie wyrzucaj korka po winie. Ten trik znacznie ułatwi ci życie

Tatuaże na które trzeba uważać. Pomyśl, zanim je wykonasz

Są takie tatuaże, na któe należy uważać. Mogą kojarzyć się z przestępczością, a dokłądniej z herarhią więzienną. Zazwyczah umieszczane są na barkach i wskazują na więzienny staż osadzonego. Każda wytatuowana "belka" to 1 rok pozbawienia wolności, natomiast każda gwiazdka symbolizuje 3 lata za kratami. Major osadzony jest więc 5 lat, natomiast pułkownik - 11 lat. Dodatkowo, więzienny symbol to łezka, lub kropka pod okiem, wytatuowana twarz kota, lub róża. (znak, że skazany wspomina dawną miłość, którą poznał na wolności). 

Więcej o: