Idąc ulicą możemy zauważyć, że tatuaże ostatnimi czasy zyskały ogromną popularność. Decydują się na nie nie tylko młodzi, ale i starsi. Najczęściej traktują to jako formę wyrażania siebie, ale bywa też, że jest to wyłącznie aspekt ozdobny. Wzory mogą być oryginalne i zaprojektowane indywidualnie, jednak niekiedy fani i fanki tego rodzaju sztuki decydują się na powtarzalne, dobrze już znane wzory. Co oznaczają?
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl
W ostatnich latach najpopularniejsze tatuaże damskie to m.in. znak nieskończoności, oryginalne ptaki np. żuraw lub flaming, minimalistyczne wzory przedstawiające czworonogi, wzór korony, szminka, łapacz snów, niewielkie napisy, konstelacje gwiazd i tzw. tatuaże handpoke przedstawiające np. mandalę.
Wzór ptaków może mieć wiele znaczeń. Nigdyś jaskółki (zwłaszcza na obojczykach) były tatuowane na ciele marynarzy i więźniów. Jaskółka to symbol wolności. Marynarze pragnęli bez ograniczeń przemierzać świat, a więźniowie marzyli o ponownym "rozpoztarciu skrzydeł". Obecnie ten wzór nie kojarzy się w żaden sposób źle, a wykonywany jest najchętniej w stylu oldschool, czyli z grubym, czarnym konturem. Kobiety chętnie tatuują sobie wlocie również w symbolice niezależności i chęci podążania za marzeniami.
Czworonogi zazwyczaj przedstawiają ich pupili. Najczęściej to koty i psy bez szczególnego znaczenia.
Korona chętnie tatuowana jest np. na plecach, lub nadgarstku. Kobiety decydujące się na ten wzór zazwyczaj są pewne siebie. To symbol władzy, niezależności i bogactwa. Podobnie szminka, jest symbolem kobiecości, siły i perfekcjonizmu. To bardzo stylowy wzór.
Łapacz snów sięga do duchowych korzeni Indian. Oznacza wolność, czasem kojarzącą się z hippisami. Łapacze snów i pióra to także tęsknota za młodością i brakiem odpowiedzialności, oraz symbol marzycieli.
Konstelacje gwiazd wytatuowane na ciele, często charakteryzują "zodiakary". To potoczne określenie na osoby, które interesują się astrologią. Mają znaczenie właśnie w tej dziedzinie zainteresowań.
Mandala to symbol harmonii i spokoju, ale i estetyczny rodzaj zdobienia, który dekoruje ciało.
W przypadku mężczyzn królują zarówno "zabawne", jak i całkowicie "poważne" wzory. Chętnie wykonywane są motywy lasu, gór i morza, które oznaczają charmonię i życie w zgodzie z naturą. Popularne są też nieco bardziej odważne motywy, takie jak symbol ust, czy sylwetki kobiet (które popularne były już dawno wśród więźniów czy marynarzy). Oznaczają zazwyczaj pożądanie, ale też zadowolenie z siebie. Mężczyźni w ostatnich latach ztawiają też na tzw. "ugly tattoos". To tatuaże wykonywane metodą freehand, lub handpoke. Pierwsza polega na pozwoleniu tatuatorowi, aby tatuował bez szablonu "z głowy", a druga polega na szybkim wbijaniu igły bez maszynki, jedynie zamoczonej w tuszu. "Ugly tattoos" to zazwyczaj bardzo proste rysunki, bez większego znaczenia. Symbol czaszki jest trendem niezmiennym od lat. Przypomina o śmierci, ale też dodaje wizerunkowi "pazura". Popularne są też napisy na palcach.
Są takie tatuaże, na któe należy uważać. Mogą kojarzyć się z przestępczością, a dokłądniej z herarhią więzienną. Zazwyczah umieszczane są na barkach i wskazują na więzienny staż osadzonego. Każda wytatuowana "belka" to 1 rok pozbawienia wolności, natomiast każda gwiazdka symbolizuje 3 lata za kratami. Major osadzony jest więc 5 lat, natomiast pułkownik - 11 lat. Dodatkowo, więzienny symbol to łezka, lub kropka pod okiem, wytatuowana twarz kota, lub róża. (znak, że skazany wspomina dawną miłość, którą poznał na wolności).