Nie wyrzucaj ściętych gałęzi tui! Te praktyczne zastosowania sprawdzą się w niejednym ogrodzie

Tuja to popularna roślina, którą znajdujemy w wielu ogrodach. Aby zagęścić żywotnik oraz powstrzymać ich gwałtowny wzrost należy regularnie podcinać tę roślinę. Co zrobić z odciętymi gałęziami? Czy możemy je ponownie wykorzystać? Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, jak przygotować kompost z tui.

Tuja jest rośliną iglastą z rodziny cyprysowatych. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej oraz Azji. Natomiast w Polsce często jest sadzona w ogrodach, jako żywopłot w celach ozdobnych.

Więcej podobnych trików znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Co zrobić ze ściętymi gałęziami tui? Idealnie nadają się na kompost 

Tuje z powodzeniem możesz kompostować, jednak ta roślina rozkłada się dość długo, bo trwa to od dwóch do trzech sezonów. Jest to spowodowane dużą zawartością związków żywicznych, które znajdują się w tej roślinie i spowalniają jej rozkład. Dlatego warto zarezerwować dla gałęzi tui oddzielny kompostownik. Aby przyspieszyć proces rozkładu, warto połamać większe gałęzie. Świetną opcją jest też przemieszanie nowych gałęzi z dojrzałym kompostem oraz dorzucenie do niego liści, traw oraz resztek warzyw. Kompost, który powstanie z tui będzie doskonale nadawać się do podsypywania pod rośliny kwasolubne np. rododendrony. PH takiego kompostu to 3,5 - 4,5. Uważaj, aby nie wrzucać do kompostownika fragmentów roślin, z oznakami choroby lub takie, na których znajdują się szkodniki. 

Gałązki tui nadadzą się jako ściółka. Pod którymi roślinami najlepiej je położyć? 

Resztki tui sprawdzą się także jako ściółka pod drzewa i krzewy iglaste oraz rośliny wrzosowate. Powinniśmy kompostować gałęzie tui przez sezon, wówczas powinny zbrązowieć. Fragmenty żywotnika należy pomieszać z korą, a następnie rozsypać wokół roślin. Podczas rozkładu fragmenty tui będą zakwaszać glebę. 

Więcej o: