Anginka szybko wypuści nowe listki i się rozkrzewi. Wystarczy jeden prosty trik

Geranium, popularnie zwane anginką, cieszy się sporą popularnością od wielu lat. Kiedyś porastała parapety w wielu domach, dziś wraca do łask. Jeśli marzy ci się bujny i gęsty krzew, pamiętaj o jednym szczególe. Dzięki niemu nowe listki pojawią się błyskawicznie.

Geranium przed laty można było spotkać w niemal każdym domu. Popularnością przebijała go jedynie paprotka. Dziś znów wraca do łask, a coraz więcej osób decyduje się na uprawę geranium. Właściwości i zastosowanie tej rośliny to najczęstszy powód i to właśnie im zawdzięcza swoją zwyczajową nazwę – anginka. Zawarte w liściach olejki eteryczne pomagają w walce z przeziębieniem, katarem, bólem ucha, a nawet podrażnieniami skóry. Uprawa jest banalnie prosta, a jeden zabieg sprawi, że geranium błyskawicznie się zagęści.

Więcej porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Anginka: uprawa i pielęgnacja. To banalnie proste

Anginka, geranium, pelargonia pachnąca to nazwy tej samej rośliny, której liście wydają charakterystyczny cytrusowy zapach. Należy do rodzaju pelargonii, a jej uprawa jest wyjątkowo prosta. Przede wszystkim, nie należy przelewać geranium. Roślina lepiej sobie radzi z przesuszoną niż zalaną ziemią. Podlewaj anginkę wtedy, gdy podłoże lekko przeschnie (zimą rzadziej i oszczędniej). Pelargonia pachnąca dobrze się czuje w jasnym i słonecznym miejscu, wiec parapet okna wychodzącego na południe. Roślina ta jednak nie znosi przeciągów, unikaj więc ustawiania doniczki przy balkonie czy często otwieranym oknie.

Grudnik Jak pielęgnować grudnik? Pamiętaj o tych zasadach, a pięknie zakwitnie

Jak przycinać geranium? Dzięki temu bujnie się rozkrzewi i zagęści

Dzięki regularnemu przycinaniu anginka się rozkrzewi i zagęści. Wystarczy regularne uszczykiwanie wierzchołków pędów. Dzięki temu pobudzisz ją do wzrostu i zagęszczenia, a geranium zacznie wypuszczać nowe liście. Przycinanie pędów warto powtarzać regularnie w okresie wzrostu, nawet kilka razy w sezonie. To też dobra okazja do uformowania pelargonii pachnącej w pożądany kształt. Pamiętaj, by przycinać pędy ostrym sekatorem.

Pod koniec zimy lub na początku wiosny usuń suche i zdrewniałe pędy. Niezależnie od pory roku regularnie pozbywaj się ułamanych czy uschniętych łodyg. Wiosna to również dobry moment na przesadzenie geranium. Wybierz doniczkę o rozmiar większą od poprzedniej, pamiętając o odpływie, warstwie drenażu i przepuszczalnym podłożu.

Co zrobić, by kalanchoe znów zakwitła? Nie wyrzucaj tych produktów do śmieci! Użyj ich do podlewania żyworódki

Dlaczego liście geranium żółkną? Pamiętaj o tym, by przetrwała zimę

Jesienią i zimą anginka przechodzi w stan spoczynku. Żółknięcie czy przysychanie liści jest więc całkowicie normalne. Pamiętaj, by zimą podlewać geranium oszczędnie, mniej więcej raz na siedem dni. Ograniczenie podlewania pozwoli roślinie przetrwać okres zimy. Doniczkę możesz też odsunąć od kaloryfera i przeciągu.

Więcej o: