Skąd pochodzi twoje nazwisko? Sprawdzisz to szybko i w prosty sposób! Odpowiedź może cię zaskoczyć

Informacja o tym, skąd pochodzi twoje nazwisko, może ujawnić wiele o twoich przodkach, dlatego też warto poświęcić temu zagadnieniu więcej uwagi. Kiedyś jego zgłębienie mogłoby być trudne, lecz dzisiaj wiele odpowiedzi znajdziemy w internecie. Gdzie konkretnie szukać w tym przypadku? Odpowiadamy!

Niektóre bywają zabawne, inne brzmią bardzo elegancko lub wzniośle. Nazwiska są nierozerwalną częścią każdego z nas. Nawet artyści, którzy są powszechnie znani ze swoich pseudonimów, muszą posiadać oficjalne nazwisko. Czasami jednak warto zastanowić się, skąd dokładnie pochodzą nazwiska i co tak naprawdę oznaczają. Może okazać się to być bardzo interesującą wędrówką w przeszłość. Co więcej, w wielu przypadkach możemy rozpocząć ją nawet z domowego zacisza.

Zobacz wideo Chcesz odkryć tajniki kosmosu i zdobyć unikalną wiedzę? Oto cztery darmowe aplikacje dla ciekawych świata

Lubisz ciekawostki? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl.

Dlaczego używamy nazwisk? Historia nazwisk w Polsce

Pierwsze nazwiska w Polsce nosiła wyłącznie szlachta. To właśnie oni potrzebowali najbardziej szczegółowej identyfikacji ze względu na swoją pozycję społeczną oraz bogactwo. Z czasem podobną potrzebę zaczęto dostrzegać podczas handlu, więc nazwiska nadawano też mieszczanom. Chłopi byli ostatnią grupą, która przyjęła ten zwyczaj. Historia nazwisk w Polsce sięga XV wieku, choć cały proces trwał przez kilka kolejnych wieków.

Najczęstsze nazwiska w Polsce. Znajdziesz swoje na liście? Nie tylko Nowak i Kowalski! (zdjęcie ilustracyjne) Ile osób w Polsce nazywa się tak samo, jak ty? Te nazwiska są rzadkością

Skąd pochodzi twoje nazwisko? Znajdź odpowiedź szybko i łatwo

Nazwiska i ich historia stanowią obiekt zainteresowań wielu badaczy. Jednym z rezultatów tego jest stworzony przez Instytut Języka Polskiego PAN Internetowy słownik nazwisk w Polsce (ISNP). Jest to ogólnodostępny i całkowicie bezpłatny zbiór ponad 30 tys. nazwisk wraz z opisami historycznymi. Aby z niego skorzystać, wystarczy wejść na stronę: nazwiska.ijp.pan.pl. Co ważne, prace nad słownikiem wciąż trwają. Jeśli więc nie znajdziesz swojego nazwiska teraz, być może oznacza to, że jest ono po prostu niespotykane i będzie dodane później.

Czy wypada odmówić bycia świadkową na ślubie? 'Ja bym się poczuła urażona' Bardzo chcę zachować swoje nazwisko po ślubie. Mój chłopak nie umie tego zaakceptować

Dlaczego warto wiedzieć, skąd pochodzi twoje nazwisko? Poznaj swoją rodzinę

Informacja o tym, skąd pochodzi twoje nazwisko to nie tylko ciekawostka. W ten sposób poznasz lepiej swoją rodzinę i jej dzieje. Być może będzie to nawet inspiracja do zgłębienia swojego drzewa genealogicznego. Wówczas, koniecznie zwróć się do swoich krewnych po pomoc. Najstarsze pokolenia mogą zdradzić zaskakujące historie, a ponadto będzie to okazja do zaciśnięcia więzi.

Więcej o: