Skąd pochodzi twoje nazwisko? Sprawdzisz to szybko i w prosty sposób! Odpowiedź może cię zaskoczyć

Informacja o tym, skąd pochodzi twoje nazwisko, może ujawnić wiele o twoich przodkach, dlatego też warto poświęcić temu zagadnieniu więcej uwagi. Kiedyś jego zgłębienie mogłoby być trudne, lecz dzisiaj wiele odpowiedzi znajdziemy w internecie. Gdzie konkretnie szukać w tym przypadku? Odpowiadamy!

Niektóre bywają zabawne, inne brzmią bardzo elegancko lub wzniośle. Nazwiska są nierozerwalną częścią każdego z nas. Nawet artyści, którzy są powszechnie znani ze swoich pseudonimów, muszą posiadać oficjalne nazwisko. Czasami jednak warto zastanowić się, skąd dokładnie pochodzą nazwiska i co tak naprawdę oznaczają. Może okazać się to być bardzo interesującą wędrówką w przeszłość. Co więcej, w wielu przypadkach możemy rozpocząć ją nawet z domowego zacisza.

Zobacz wideo Chcesz odkryć tajniki kosmosu i zdobyć unikalną wiedzę? Oto cztery darmowe aplikacje dla ciekawych świata

Lubisz ciekawostki? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl.

Dlaczego używamy nazwisk? Historia nazwisk w Polsce

Pierwsze nazwiska w Polsce nosiła wyłącznie szlachta. To właśnie oni potrzebowali najbardziej szczegółowej identyfikacji ze względu na swoją pozycję społeczną oraz bogactwo. Z czasem podobną potrzebę zaczęto dostrzegać podczas handlu, więc nazwiska nadawano też mieszczanom. Chłopi byli ostatnią grupą, która przyjęła ten zwyczaj. Historia nazwisk w Polsce sięga XV wieku, choć cały proces trwał przez kilka kolejnych wieków.

Skąd pochodzi twoje nazwisko? Znajdź odpowiedź szybko i łatwo

Nazwiska i ich historia stanowią obiekt zainteresowań wielu badaczy. Jednym z rezultatów tego jest stworzony przez Instytut Języka Polskiego PAN Internetowy słownik nazwisk w Polsce (ISNP). Jest to ogólnodostępny i całkowicie bezpłatny zbiór ponad 30 tys. nazwisk wraz z opisami historycznymi. Aby z niego skorzystać, wystarczy wejść na stronę: nazwiska.ijp.pan.pl. Co ważne, prace nad słownikiem wciąż trwają. Jeśli więc nie znajdziesz swojego nazwiska teraz, być może oznacza to, że jest ono po prostu niespotykane i będzie dodane później.

Dlaczego warto wiedzieć, skąd pochodzi twoje nazwisko? Poznaj swoją rodzinę

Informacja o tym, skąd pochodzi twoje nazwisko to nie tylko ciekawostka. W ten sposób poznasz lepiej swoją rodzinę i jej dzieje. Być może będzie to nawet inspiracja do zgłębienia swojego drzewa genealogicznego. Wówczas, koniecznie zwróć się do swoich krewnych po pomoc. Najstarsze pokolenia mogą zdradzić zaskakujące historie, a ponadto będzie to okazja do zaciśnięcia więzi.

Więcej o: