Gdzie wyrzucić styropian? Pamiętaj o tym podczas segregacji odpadów!

Gdzie wyrzucić styropian to pytanie, na które odpowiedź dla wielu osób nie jest oczywista. Chcąc poprawnie segregować odpady z naszych gospodarstw domowych warto pamiętać o tym, gdzie powinny lądować takie materiały jak styropian.

Styropian: gdzie wyrzucić zużyty materiał?

Gdzie wyrzucić styropian? Ten dylemat zazwyczaj dotyka nas wówczas, gdy budujemy lub remontujemy, ale także kiedy kupujemy nowe sprzęty o dużych gabarytach. Styropian jest to rodzaj tworzywa, które ma różne zastosowanie. Chemicznie nosi nazwę polistyren. Ze względu na dobre właściwości izolacyjne, bywa używany w budownictwie, ale również do zabezpieczania sprzętów AGD i RTV podczas transportu, czy też innych delikatnych przedmiotów. Opakowania ze styropianu używane są też do przenoszenia żywności, ponieważ utrzymują temperaturę produktu. Kwestia tego gdzie wyrzucić styropian będzie więc uzależniona z jakiego typu odpadem mamy do czynienia i czy nadaje się on do przetworzenia.

Styropian: jakie śmieci powinny lądować w koszu, a które powinniśmy dostarczyć do PSZOK?

Na potrzeby segregacji odpadów styropian podzielić można na następujące grupy:

  • styropian budowlany – odpad po ocieplaniu budynków, który nie może być utylizowany w przydomowych śmietnikach. Może występować w dwóch wariantach – spienionego polistyrenu (styropianu) i polistyrenu ekstradowanego (styroduru). Każdy z nich należy do odpadów budowlanych i powinien być wyrzucany do specjalnych kontenerów, które obsługują specjalizujące się w tym firmy. Jeżeli z uwagi na zakres prac remontowych takich odpadów jest dużo, to można również samodzielnie odwieźć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych;
  • styropian opakowaniowy czysty – to każdy, który użyty jest do ochrony delikatnych czy też mogących ulec uszkodzeniu, rzeczy takich jak sprzęty AGD, RTV, szkło, meble. Materiał ten świetnie ochrania przed obiciami czy zarysowaniami, jak również często może uchronić przed stłuczeniem. Ten materiał podlega recyclingowi i może być wrzucany do żółtych pojemników i worków na plastik i metale;
  • styropian opakowaniowy brudny – to m.in. pojemniki ubrudzone resztkami jedzenia czy np. po transporcie, jeśli przewożone były rzeczy, które mogą się rozlać, jak tusz czy farba lub w inny sposób poplamić styropian. Niestety tego produktu nie da się już wtedy odzyskać w drodze recyclingu i musi być wyrzucany do odpadów zmieszanych.
Zobacz wideo Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz nawet 4 razy więcej

Jeśli mamy wątpliwości co do tego do jakich śmieci zaliczyć styropian, można szukać informacji na ten temat na stronach należących do gmin czy urzędów. Dość często jest tam szczegółowo opisane, jak segregować odpady. Można też wiedzę tę uzyskiwać w firmach zawodowo zajmujących się wywozem śmieci.

Gdzie wyrzucać styropian budowlany?

Jak już wspomniano wyżej to gdzie wyrzucać styropian budowlany jest ściśle określone w zasadach segregacji odpadów. Pod żadnym względem nie powinien on trafiać do domowych koszy na odpady. Styropian taki należy dostarczyć samodzielnie do punktu PSZOK lub wynająć firmę, która zajmuje się odbiorem i utylizacją odpadów budowlanych.

Gdzie oddać styropian?

Styropian to tworzywo o wszechstronnym zastosowaniu, jednak ze względu na swoje właściwości może być szkodliwy dla środowiska, jeśli nie zostanie odpowiednio zutylizowany. Absolutnie nie można wywozić go do lasu czy porzucać gdzieś poza miejscami do tego przeznaczonymi. Gdzie oddać styropian? Po pierwsze jeśli jest to odpad czysty można spróbować poszukać dla niego nowego zastosowania - być może ktoś w naszym otoczeniu będzie go potrzebował. Jeśli nie mamy możliwości ponownego wykorzystania styropianu, wówczas jedynym rozsądnym wyjściem jest oddanie tego odpadu do utylizacji, gdzie zostanie przerobiony na granulat i zyska "nowe życie" – o ile jego stan na to pozwala. Czasem również sami producenci styropianu chętnie odbierają czyste odpady, albowiem mogą je dalej wykorzystać w procesie produkcji.

Zobacz też: Gdzie wyrzucić płyty CD i DVD? Do jakiego pojemnika? Zasady segregacji

Więcej o: