Grzybobranie zimą? To możliwe. Tego grzyba znajdziesz nawet w trakcie mrozów

Sezon grzybobrania dobiegł końca. Nie oznacza to jednak, że w trakcie zimowego spaceru po okolicznym lesie nie znajdziemy już żadnych okazów. Grzyby są też pod śniegiem, a ich właściwości mogą zaskakiwać.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie mają łatwo ci, którzy grzybobranie uważają za swoją pasję. Wszak na aktywne ''łowy'' możemy sobie pozwolić tylko w jedynym okresie w roku. Jednak koniec jesieni i nadejście pierwszych mrozów i opadów śniegu wcale nie oznaczają, że na następny wysyp grzybów musimy czekać kolejne 12 miesięcy. Może i zimą okazy nie będą tak liczne i różnorodne, ale czy może cieszyć coś bardziej, niż ten jeden wyjątkowy gatunek znaleziony poza sezonem?

Płomiennica zimowa - zdrowy i smaczny grzyb, który jest odporny na mróz

Jeden z gatunków, który występuje również w okresie zimowym, to płomiennica zimowa. Grzyb ten jest odporny na niskie temperatury, a jeśli zima nie jest ekstremalna, potrafi rosnąć nawet do marca. Płomiennicę zimową znajdziemy na pniach drzew liściastych w gęstszych zgrupowaniach. Oznacza to, że jeśli trafimy na ten gatunek, nie wrócimy do domu z jednym, a kilkoma lub nawet kilkunastoma sztukami. 

Grzyb ten doceniany jest nawet przez wielbicieli owoców morza, ze względu na uderzające podobieństwo w smaku. Możemy przyrządzić z niego zarówno sos, jak i zupę grzybową, lub też usmażyć. Oprócz tego, jedzenie płomiennicy zimowej może wpłynąć dobrze na zdrowie, gdyż działa ona przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, a nawet hamuje procesy starzenia się

Poszukując płomiennicy zimowej, możesz trafić na podobnego grzyba, który jest niebezpieczny

Niestety i w przypadku tego grzyba musimy być ostrożni. Co prawda hełmówka jadowita, która wyglądem jest bardzo zbliżona do płomiennicy zimowej, zanika wraz z nadejściem pierwszych mrozów, warto mieć ją na uwadze. Hełmówka jadowita również występuje gromadnie i ma podobny kolor kapelusza, jednak można odróżnić ją w łatwy sposób, ponieważ zamiast na pniu występuje na ściółce leśnej, a wspomniany kapelusz ma nieco mniejszy. Mimo tego, że grzyb ten jest trujący, do tej pory nie odnotowano jego żadnej śmiertelnej ofiary.

Więcej o: