100 lat studniówek. Tak bawiono się na balach maturalnych! Wspominamy stroje i tradycje sprzed lat

Jak przed laty wyglądała studniówka? Niektórzy pamiętają, inni chcą się tego dowiedzieć. Czy zabawa maturzystów była podobna do dzisiejszych imprez? Obecnie bal maturalny i studniówka to jedno i to samo święto. Kiedyś jednak były to różne wydarzenia. Co je różniło i jak przebiegały?

Styczeń to czas, kiedy w całej Polsce rozpoczyna się wielkie święto maturzystów. W balu z tej okazji biorą udział osoby z klas maturalnych z partnerami towarzyszącymi oraz nauczyciele. Przez lata oprawa studniówki, jej tradycje i forma się zmieniały. Sprawdźcie, jak kiedyś bawili się uczniowie, niektóre tradycje są zaskakujące.

Zobacz wideo Czas na imprezę! Poznaj nasze triki na udane party

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy zorganizowano pierwsze studniówki? Poznaj historię balu maturzystów

Studniówka, czyli sto dni do egzaminu dojrzałości to jedno z najważniejszych wydarzeń dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Sama matura istnieje w Polsce od 1932 roku. Wraz z wprowadzeniem egzaminu, na stałe do szkolnego kalendarza weszła też tradycja studniówek. Do lat 70. istniały dwa rodzaje uroczystości: studniówka oraz komers. Komers organizowany był dopiero po zdanych egzaminach. Miał on formę dzisiejszych studniówek. Obecnie komersem nazywamy uroczystości związane z zakończeniem szkoły podstawowej.

Studniówka dawniej i dziś. Jak zmieniały się bale maturalne na przestrzeni lat

Komersy zostały z czasem wyparte przez studniówki. Dawniej uczniowie organizowali je w szkole, bawiąc się we własnym gronie. Odświętnie dekorowano salę, w której miała się odbywać, a gwoździem programu były występy artystyczne oraz zabawy, przygotowywane przez maturzystów. Strojem obowiązującym był strój galowy. Ciemna sukienka lub spódnica i biała bluzka w przypadku dziewcząt, a w przypadku chłopców, garnitur. Z biegiem lat występy uczniów zastąpiły tańce i poczęstunek. Studniówka zaczęła wychodzić poza mury szkoły i dziś organizowana jest w salach bankietowych, zapewniających imprezę do białego rana.

100 lat studniówki. Nieodłączne tradycje i niespotykane zwyczaje

Niezmiennym elementem studniówek jest taniec, otwierający bal. Tradycja ta sięga XVI wieku, gdy polonez otwierał każde ważne uroczystości. Uczniowie tańczą go w parach, prezentując się gościom przed rozpoczęciem zabawy. Nie może zabraknąć też czerwonych podwiązek u dziewcząt, noszonych na szczęście. Niektórzy chcą dodatkowo urozmaicić to wydarzenie. Przykładem są szkoły w Gdańsku, które od kilkunastu lat praktykują zwyczaj zamawiania 500-kilogramowego tortu na bal.

Więcej o: