Czy będzie podwyżka 500 plus? Rząd przyjął projekt ustawy, która uwzględnia pracujących rodziców

Wiele osób zastanawia się, czy będzie podwyżka 500+ w 2023 roku. Stanisław Szwed zajął stanowisko w sprawie i przekazał niedawno najnowsze informacje. Pojawił się też inny pomysł odnośnie do dodatków dla osób pracujących. Jakie będą świadczenia dla pracujących w 2023?

Rząd wypowiedział się jasno, nie ma szans na waloryzację świadczenia 500 plus, które biorąc pod uwagę inflację, powinno wynosić obecnie 800 złotych. Program Rodzina 500 plus od 2016 roku, kiedy został wprowadzony, ma stałą kwotę. Jest jednak propozycja na 2023 rok, skierowana bezpośrednio do pracodawców, ale dotycząca rodziców. Sprawdź, co możesz zyskać.

Zobacz wideo Grabowski: Państwo nie jest po to, żeby rozrzucać pieniądze po polu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatki do 500 plus, ale tylko dla pracujących? Rząd ma pewne propozycje

Co do tego nie ma wątpliwości, podwyżka 500 plus jeszcze długo nie zagości na liście propozycji rządu. Jest jednak nadzieja dla rodziców, gdyż Stanisław Szwed, sekretarz stanu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, ujawnił, że prowadzone są rozmowy w sprawie dodatkowych metod wsparcia dla pracujących i jednocześnie wychowujących dzieci. Dotyczą one jednak głównie ułatwienia łączenia pracy zawodowej z opieką nad najmłodszymi oraz uelastycznienia form zatrudnienia.

Ustawa o aktywizacji zawodowej. Co zaplanował rząd na 2023 rok? 

Rząd przyjął projekt ustawy o aktywizacji zawodowej. Dodatki, jakie w nim zaplanowano to między innymi dopłaty, które przysługiwały będą nie rodzicom, a pracodawcom. Będzie to dodatkowe 7000 złotych za stworzenie pracy zdalnej dla osób opiekujących się małym dzieckiem oraz 900 zł za zatrudnienie rodzica na pół etatu, wypłacane przez rok. Warto jednak pamiętać, że oprócz 500 plus są inne korzyści dla rodzin, o ile są wielodzietne. Jest to na przykład obniżenie podatku PIT do 12 procent.

500 plus w 2023 zostanie objęte wieloma zmianami. Sprawdź, na co uważać

Wnioski o świadczenie 500 plus od 2023 roku muszą być składane wyłącznie online. To największa zmiana, jeśli chodzi o ten dodatek, o której musimy pamiętać. Świadczenie od nowego roku przyznawane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie będzie jednak wymagało administracyjnej decyzji, nie powinno zatem sprawiać problemu uzyskanie go. Pamiętajmy jednak przy planowaniu budżetu, iż będzie wypłacane bezgotówkowo, tylko i wyłącznie na konto bankowe.

Więcej o: