Rozliczenie PIT przez Internet. Jak rozliczyć PIT przez profil zaufany? Istnieją aż trzy sposoby

Jak rozliczyć PIT przez e-Urząd Skarbowy: profil zaufany? Rozliczenie PIT za 2022 warto zrobić, wykorzystując e-Deklaracje na portalu podatki.gov.pl ze względu na zwrot podatku. Wyjaśniamy, na czym polega rozliczenie PIT gov, czym jest Twoj PIT gov i kiedy należy wykonać rozliczenie PIT 2023.

W czasach, gdy większość z nas ma stały dostęp do Internetu, coraz więcej usług dostępnych jest online. W ten wygodny dla użytkownika załatwimy również wiele spraw urzędowych, w tym rozliczenie PIT za 2022. Co więcej, wybór tej metody może wiązać się z dodatkowymi korzyściami.

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dlaczego warto mieć profil zaufany? Logowanie do takich usług jak e Urząd Skarbowy i ZUS PUE

Profil zaufany to metoda umożliwiająca nam wypełnienie wielu obowiązków o charakterze urzędowym bez wychodzenia z domu. Jego założenie jest proste i pomóc w tym nam może strona rządowa. W ten sposób możemy zalogować się np. do ZUS PUE. Główne zalety profilu zaufanego to wygoda, oszczędność czasu, bezpieczeństwo tego rozwiązania oraz wspomniana już wielofunkcyjność i szerokie zastosowanie.

Twój e-PIT, czyli jak złożyć e-Deklaracje. Do wyboru są trzy metody

Profil zaufany jest także jedną z metod, którą możemy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. W ogólnym ujęciu mamy do wyboru trzy metody w tym przypadku:

  • przez login.gov.pl - wykorzystując profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną;
  • przez aplikację mObywatel;
  • poprzez wykorzystanie danych autoryzujących, czyli PESEL lub NIP i kwoty przychodu.

Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie podatki.gov.pl.

Rozlicz PIT gov w terminie. Dlaczego rozliczenie PIT 2022 przez Internet się opłaca?

Rozliczenie PIT za 2022 jest możliwe od 15 lutego 2023, czyli od wczoraj. Zeznanie podatkowe warto est złożyć online, gdyż dzięki temu znacznie szybciej uzyskamy ewentualny zwrot podatku. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, zwrot nadpłaty podatku w przypadku elektronicznego rozliczenia następuje w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania. Przy rozliczeniu w formie dokumentu papierowego termin ten wydłuża się do 3 miesięcy.

Więcej o: