Wielu grzybiarzy ma swoje ulubione miejsca do zbierania koszy pełnych dorodnych okazów. Strzegą ich jednak jak oczka w głowie i nie zdradzają ich lokalizacji postronnym. Niektórzy jednak chętnie dzielą się szczegółami w sieci, informując, gdzie na grzyby warto się wybrać. Dzięki temu inni szybko dowiadują się, w jakich okolicach występowanie grzybów pozwala na pokaźne zbiory. Wrzesień i październik to czas, gdy celem grzybiarzy pada borowik. To ich w lesie wypatruje się z uwagą i nadzieją. Prawdziwki cieszą się wielką popularnością nie bez powodu. Można je wykorzystać na wiele różnych sposobów, a ich smak i cenne właściwości sprawiają, że jesienią chętnie wyruszamy z koszami. Ale gdzie ich szukać?
Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
W sezonie na zbieranie wiele osób zadaje sobie to samo pytanie: gdzie są grzyby? W sieci i mediach społecznościowych grzybiarze chętnie dzielą się swoimi zbiorami. Publikują zdjęcia znalezisk, nierzadko budząc zazdrość internautów. Informują też, w jakich lasach i o jakiej porze dnia warto szukać grzybów. Istnieją nawet lokalne grupy na Facebooku. Wielu ma jednak swoje sekretne miejscówki, których lokalizacji skrzętnie kryje przed innymi grzybiarzami. Jedną z takich tajemnic są "borowikowe wyspy". Marzenie każdego fana prawdziwków można jednak z łatwością zlokalizować dzięki wskazówkom ekspertów.
Wysyp borowików szlachetnych wbrew pozorom nie jest zjawiskiem szczególnie rzadkim. Skupiska kilku prawdziwków czasem tworzących charakterystyczne kręgi pozornie niełatwo jednak zlokalizować. Kluczowa jest świadomość, w jakich miejscach warto szukać. Wbrew pozorom, lepiej wtedy patrzeć w górę niż w dół. Okazuje się, że w znalezieniu skupisk okazałych borowików pomoże umiejętność… odróżniania drzew w lesie. Jak zdradza dr hab. Marta Wrzosek, rzeczniczka prasowa Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, w rozmowie z "Faktem", borowik to grzyb mikoryzowy. Wchodzi w interakcje z określonymi gatunkami roślin, co jest korzystne dla obu. Gdzie szukać prawdziwków? - Borowiki mają gamę swoich drzew, z którymi współpracują. Chodzi o dąb, sosnę, buk, świerk - podkreśla. Najczęściej występuje w okolicy świerków, w lasach o średniej klasie wieku.