Marzą ci się kosze pełne prawdziwków? Wiemy, gdzie są grzyby i jak szukać "borowikowych wysp"

Rozpoczął się szczyt sezonu na najcenniejsze dla wielu zapaleńców grzyby. Borowik cieszy się uznaniem, a kosze pełne prawdziwków to coś, o czym marzą grzybiarze. Do tego potrzebna jest jednak wiedza, gdzie są grzyby i jak ich szukać. Na szczęście eksperci zdradzają sekretne sztuczki.

Wielu grzybiarzy ma swoje ulubione miejsca do zbierania koszy pełnych dorodnych okazów. Strzegą ich jednak jak oczka w głowie i nie zdradzają ich lokalizacji postronnym. Niektórzy jednak chętnie dzielą się szczegółami w sieci, informując, gdzie na grzyby warto się wybrać. Dzięki temu inni szybko dowiadują się, w jakich okolicach występowanie grzybów pozwala na pokaźne zbiory. Wrzesień i październik to czas, gdy celem grzybiarzy pada borowik. To ich w lesie wypatruje się z uwagą i nadzieją. Prawdziwki cieszą się wielką popularnością nie bez powodu. Można je wykorzystać na wiele różnych sposobów, a ich smak i cenne właściwości sprawiają, że jesienią chętnie wyruszamy z koszami. Ale gdzie ich szukać?

Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Gdzie są grzyby? "Borowikowe wyspy" to marzenie grzybiarzy, ale jak ich szukać?

W sezonie na zbieranie wiele osób zadaje sobie to samo pytanie: gdzie są grzyby? W sieci i mediach społecznościowych grzybiarze chętnie dzielą się swoimi zbiorami. Publikują zdjęcia znalezisk, nierzadko budząc zazdrość internautów. Informują też, w jakich lasach i o jakiej porze dnia warto szukać grzybów. Istnieją nawet lokalne grupy na Facebooku. Wielu ma jednak swoje sekretne miejscówki, których lokalizacji skrzętnie kryje przed innymi grzybiarzami. Jedną z takich tajemnic są "borowikowe wyspy". Marzenie każdego fana prawdziwków można jednak z łatwością zlokalizować dzięki wskazówkom ekspertów.

Gdzie na grzyby, by znaleźć kosze pełne prawdziwków? Wysyp grzybów znajdziesz w tych miejscach

Wysyp borowików szlachetnych wbrew pozorom nie jest zjawiskiem szczególnie rzadkim. Skupiska kilku prawdziwków czasem tworzących charakterystyczne kręgi pozornie niełatwo jednak zlokalizować. Kluczowa jest świadomość, w jakich miejscach warto szukać. Wbrew pozorom, lepiej wtedy patrzeć w górę niż w dół. Okazuje się, że w znalezieniu skupisk okazałych borowików pomoże umiejętność… odróżniania drzew w lesie. Jak zdradza dr hab. Marta Wrzosek, rzeczniczka prasowa Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, w rozmowie z "Faktem", borowik to grzyb mikoryzowy. Wchodzi w interakcje z określonymi gatunkami roślin, co jest korzystne dla obu. Gdzie szukać prawdziwków? - Borowiki mają gamę swoich drzew, z którymi współpracują. Chodzi o dąb, sosnę, buk, świerk - podkreśla. Najczęściej występuje w okolicy świerków, w lasach o średniej klasie wieku.

Więcej o: