Zrekonstruowani twarz nastolatka sprzed tysięcy lat

Szkielet, który odkryto w 1907 r., należy do najbardziej kompletnych z czasów epoki kamienia znalezionych w Norwegii.

Zobacz etapy rekonstrukcji czaszki>>>

Czaszkę zrekonstruowano za pomocą laserowego skanera , który pomógł odtworzyć w komputerze jej trójwymiarowy obraz. Na tej podstawie uformowano plastikowy model czaszki i pokryto go gliną imitującą mięśnie i skórę. W ostatnim etapie na bazie tej rekonstrukcji wykonano model z żywicy i włókna szklanego.

- Można mieć nadzieję, że ta rekonstrukcja jest bliska oryginałowi. Gdyby zobaczył ją ktoś, kto znał go za życia, myślę, że rozpoznałby twarz - opowiada autorka rekonstrukcji, Jenny Barber, która w ramach studiów na University of Dundee w Szkocji zajmuje się rekonstrukcjami kryminologicznymi.

Chłopiec miał 1,25 m wzrostu i żył w grupie 10-15-osobowej . Był dobrze zbudowany i umięśniony. Badania z regionu, w którym go znaleziono, wykazują, że jadał ryby, ostrygi, małże, kormorany, a także łosie i dziki.

Przy okazji odkryto, że chłopiec był chory na łódkogłowie , sprawiające, że czaszka przybiera wąskim, wydłużony kształt. Z analiz wynika, że chłopiec zmarł w wieku ok. 15 lat, nie wiadomo jednak co było przyczyną jego śmierci.

PS Czy Wy też macie wrażenie, że zrekonstruowany nastolatek jest niezwykle podobny do zbuntowanego chłopca z irokezem ?

"Moi rodzice byli wspaniali". Zdjęcia ślubne z lat 50., 60., 70. >>

Więcej o: