7 miliardów ludzi i Ty. Sprawdź, jaki jest Twój numer

Według statystyk ONZ za dwa dni urodzi się siedmiomiliardowy człowiek ma globie. A którym człowiekiem na Ziemi ja jestem? W odpowiedzi na to pytanie pomaga portal BBC, który oszacuje dla nas ile ludzi żyło przed nami od początku dziejów i czy mieliśmy dużo szczęścia, rodząc się w Polsce.

Już w poniedziałek populacja Ziemi osiągnie liczbę siedmiu miliardów. W tym dniu urodzi się 300 tysięcy dzieci. Trudno powiedzieć, w którym zakątku globu rozlegnie się krzyk siedmiomiliardowego noworodka, podobnie nie sposób wyliczyć na którym dokładnie miejscu na liście Ziemian znajduje się każdy z nas. Mimo to serwis BBC zaproponował swoim czytelnikom zabawę : ''7 miliardów i ty. Sprawdź, jaki jest twój numer'' .

Ile miliardów ludzi ma już wszystko?

Wystarczy wejść na stronę BBC i wpisać datę urodzenia. Program błyskawicznie wylicza: jeśli urodziliście się 10 lat temu, wasz numer porządkowy oscylował wokół 6,2 miliarda, dwudziestolatkowie obudzili się w populacji 5,5-miliardowej , natomiast obecni 50-latkowie w chwili narodzin stawali się częścią populacji trzech miliardów ziemian.

Którym człowiekiem na Ziemi jesteś? Zobacz obliczenia BBC>>>

Jak widać, w ciągu połowy stulecia przybyło nam aż cztery miliardy ludzi . Jak im wszystkim żyje się na naszej planecie? Według prostej i sugestywnej klasyfikacji szwedzkiego profesora Hansa Roslina, spośród siedmiu miliardów ''dwa najbiedniejsze walczą z głodem, trzy marzą o rowerze, jeden o samochodzie, a ostatni miliard ma już naprawdę wszystko (i wciąż chce więcej)'' - pisze ''Gazeta Wyborcza''.

Ale liczba populacji w dniu na naszych narodzin to nie wszystko. Ta sama strona wyliczy którym człowiekiem z kolei jesteśmy w historii ludzkości. Urodzone w poniedziałek siedmiomiliardowe niemowlę będzie zarazem ponad 83-miliardowym dzieckiem od zarania dziejów, które oszacowano na 50 000 rok p.n.e.

Polska wśród najbogatszych 3%

Poza tym dostaniemy garść statystyk i ciekawostek dotyczących naszego kraju urodzenia. Czego możemy dowiedzieć się o Polsce? Codziennie umiera 43 Polaków, rodzi się 44, a do tego przybywa nam jeden imigrant. W skali rocznej oznacza to wzrost populacji o 0,1%. Dla porównania: najszybciej rośnie populacja Kataru - o 514 osób dziennie (głównie imigrantów), a najwolniej - Mołdawii, gdzie codziennie ubywa 106 obywateli (przede wszystkim emigrantów).

Średnia długość życia w Polsce to 75,5 lat. Kobiety żyją przeciętnie 79,9 lat, a mężczyźni 8,7 lat krócej. Jest to relatywnie długo, ale i tak daleko nam do wyniku Japończyków, który osiągnęli zdrową dietą, sprawną służba zdrowia i ukrywaniu zmarłych krewnych w szafie - rekordowych 82,7 lat. Dystans miedzy narodzinami a śmiercią jest najkrótszy w Republice Środkowej Afryki. Umiera się tam średnio już w wieku 45,9 lat - czego przyczynami są odpowiednio niedożywienie i wyrwane z pod kontroli choroby, w tym AIDS.

Jak widać, na tle ludzkości Polakom wiedzie się bardzo dobrze. Dzięki BBC dowiadujemy się, że 97% niemowlaków, które rodzą się teraz na świecie, będzie dorastało w krajach gorzej rozwiniętych niż nasz. I jeszcze jedna ciekawostka na koniec - kiedy czytaliście ten artykuł, urodziło się 1 478 ludzi. 1444 z nich powiodło się gorzej niż Wam.

Panie i Panowie, cyrk przyjechał! Zobacz, jak wyglądał na pozątku XX w. [FOTO] >>>>

Więcej o: