Szympansy wygrywają z ludźmi w testach pamięciowych!

Naukowcy z uniwersytetu w Kioto przeprowadzili eksperyment, który miał wykazać kto szybciej i dokładniej zapamiętuje obrazy - szympans, czy człowiek?    

Młode szympansy i studenci wykonywali specjalnie przygotowane zadanie pamięciowe. Okazało się, że ludzie... wypadli dużo gorzej!

Eksperyment polegał na zapamiętaniu sekwencji cyfr i odtworzeniu jej z pamięci. Szympansy i ludzie zostali posadzeni przed ekranami dotykowymi, na których wyświetliły się porozrzucane cyfry - od 1 do 9 .

Następnie w miejscu cyfr pojawiły się białe kwadraty. Zdanie polegało na tym, aby wskazać które cyfry zostały ukryte pod kolejnymi kwadratami. Ku zaskoczeniu badaczy, szympansy poradziły sobie z tym zadaniem dużo szybciej .

Eksperyment jednoznacznie pokazał, iż szympansy mają doskonałą pamięć fotograficzną. - Pierwszy raz udowodniliśmy, że młode szympansy mają niezwykłe umiejętności odtwarzania zapamiętanych informacji, lepsze niż ludzie - powiedział profesor Tetsuro Matsuzawa.

Prof. Andrew Whiten z University of St Andrews, który obserwował eksperyment, nie krył zdziwienia. - Widziałem, jak szympansy wykonywały to zadanie. "To niemożliwe! " - pomyślałem. Zwierzęta zapamiętały sekwencję numerów niezwykle szybko i odtworzyły ją bardzo dokładnie - powiedział. - Sam wykonałem ten sam test. Mój wynik potwierdził tylko, że małpy mają wyjątkowe zdolności zapamiętywania - dodał.

Więcej o: