Naukowcy rozszyfrowali "język" delfinów!

Delfiny potrafią komunikować się w dużo większym zakresie, niż nam się wydawało. Jeden z naukowców rozszyfrował kilka komunikatów, którymi posługują się zwierzęta.   

Byron Bay, który przez trzy lata obserwował życie delfinów butlonosych, odkrył, iż konkretne sposoby gwizdania delfinów są bezpośrednio powiązane z ich zachowaniem.

Liz Hawkins z centrum zajmującego się badaniem życia delfinów doszła do tego samego wniosku. Kobieta rozpoznała 186 różnych typów gwizdów spośród 1650, jakie udało się nagrać.

Obserwując zachowanie zwierząt, Hawkins zasugerowała, co oznaczają konkretne dźwięki.

"Jesteśmy tutaj, chcecie się przyłączyć ?" - najprawdopodobniej taki komunikat zakodowany jest w jednym z gwizdów.

Zidentyfikowano także dźwięk, który wiąże się z karmieniem. Co dokładnie oznacza? Hawkins wymienia możliwości interpretacji: "Znalazłem jedzenie", "Tam jest jedzenie". Jednak równie dobrze może to być informacja o konkretnym rodzaju pożywienia.

Hawkins zaobserwowała także, iż delfiny wydawały jeden charakterystyczny dźwięk, gdy były same. - Może on oznaczać: "Jestem sam. Gdzie są wszyscy ?" - powiedziała kobieta w magazynie "New Scientist".

Hawkins przyznała, iż rozszyfrowane dźwięki nie są jeszcze dowodem na istnienie języka delfinów. Świadczą jednak o tym, iż mogą one bez problemu się komunikować i przekazywać sobie konkretne informacje.

Więcej o: