Obalono 7 mitów medycyny!

"Czytanie w półmroku popsuje Ci wzrok!" - to jedna w siedmiu obalonych opinii na temat naszego zdrowia.

Naukowcy z Indiana School of Medicine w USA znaleźli dowody na to, że niektóre z powszechnie przyjętych teorii na temat naszego zdrowia są zupełnie nieprawdziwe. To zwykłe mity - twierdzą uczeni.

Obalone lekarskie mity:

1. To nieprawda, że człowiek powinien pić co najmniej osiem szklanek wody dziennie . Tak naprawdę zapotrzebowanie na wodę zaspokajają także inne płyny. A picie wody w zbyt dużych ilościach może być szkodliwe.

2. Czytanie w półmroku wcale nie psuje naszego wzroku - twierdzą naukowcy. Nieodpowiednie światło powoduje jedynie, że trudno nam się skupić i częściej mrugamy. Nie wywołuje to jednak trwałego uszkodzenia oka, czy pogorszenia wzroku.

3. Wykorzystujemy tylko 10% naszego mózgu - to kolejny medyczny mit. Jak dowiedli naukowcy, każdy obszar naszego mózgu jest aktywny.

4. To nieprawda, że zmarłym rosną włosy i paznokcie. Podobny efekt mogą wywołać skurcze skóry po śmierci człowieka.

5. Używanie telefonów komórkowych w szpitalach nie zakłóca pracy sprzętów medycznych.

6. Golenie sprawia, że włosy odrastają szybciej - to też błędna teoria.

7. Jedzenie indyka wcale nie sprawia, że stajemy się senni . Taki przesad popularny jest w USA. Zdaniem naukowców indyk nie przyczynia się do senności, bardziej niż kurczak, czy wołowina. To nadmierna ilość jedzenia w święta powoduje, że chce nam się spać.

Więcej o: