Włoski Sąd Najwyższy zabrania psom szczekać

Psy mogą szczekać, ale nie za dużo, zwłaszcza w nocy, by nie przeszkadzać sąsiadom; nie powinny też robić hałasu, gdy tylko usłyszą dzwonek do drzwi - tak brzmi salomonowy wyrok włoskiego Sądu Najwyższego.  

O tym osobliwym i szeroko dyskutowanym orzeczeniu pisze w sobotę dziennik "La Repubblica".

Przyczyną wydania takiego wyroku był wcześniejszy spór sądowy pomiędzy właścicielami czworonoga a ich zirytowanymi sąsiadami z okolic miasta Pistoia. Sędziowie Sądu Najwyższego ogłosili, że uczenie psa minimum dobrego zachowania nie jest próbą zmiany jego natury.

- Należy dążyć do tego, by pies szczekał jak najmniej, poprzez unikanie sytuacji, które mogą spowodować jego zdenerwowanie czy nadmierną ekscytację - orzekli najwybitniejsi prawnicy. W orzeczeniu napisano dosłownie, że właściciele psów muszą powstrzymywać ich nawyk szczekania "za każdym razem, gdy słyszą dzwonek do drzwi lub czują obecność innych osób w kamienicy". Nie podano informacji, w jaki sposób zabronić psu szczekania.

Jednocześnie sąd zaapelował do innych mieszkańców o "pokojową koegzystencję i tolerowanie przypadków zakłócania spokoju przez psy".

Więcej o: