Błękitny i rzadki diament będzie kosztować miliony

Rekord ceny za jeden karat? Znaleziony w kopalni w RPA, diament jest wyjątkowo rzadki. Niebieski i duży - czy przyciągnie bogatego kupca? Ma być wart nawet 8 milionów dolarów.

Wartość szlachetnego kamienia szacowana jest pomiędzy 6 a 8 milionami dolarów . Aukcja ma odbyć się 12 maja w domu aukcyjnym Sotheby's. Jeśli uda mu się osiągnąć cenę 8,5 miliona dolarów, pobije rekord świata w cenie zapłaconej za jeden karat. Niebieski kamień waży 7 karatów.

Diament jest tak cenny, ponieważ jest bardzo rzadki . Na świecie znanych jest tylko kilka w kolorze niebieskim i tylko nieliczne kopalnie je w ogóle wykopują. Klejnot nie ma żadnej skazy , co oczywiście dodaje mu wartości.

Wyjątkowy diament został znaleziony w 2008 roku w legendarnej kopalni we wsi Cullinan w RPA. Ta sama kopalnia w 1905 roku wykopała jeden z największych w historii kamieni szlachetnych - Diament Cullinan.

- W naszej kopalni w RPA wydobywamy dwie, trzy tony ziemi rocznie. Jeśli mamy duże szczęście, znajdziemy w nich jednej niebieski kamień, może dwa. Po prostu nie wiemy, kiedy trafi się nam następny - powiedziała Cathy Malins z firmy, która odkopała niezwykły diament.

Dom aukcyjny twierdzi, że zainteresowanie diamentem, pomimo globalnego kryzysu , jest ogromne. Potencjalni nabywcy zgłaszają się z całego świata. Szczęśliwy zwycięzca aukcji otrzyma między innymi przywilej nadania klejnotowi imienia.

- Jestem przekonany, że rzadkość tego kamienia przemówi sama, za siebie - powiedział przedstawiciel domu aukcyjnego.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Hydraulik znalazł diament wart 70 tys. dolarów

Rekord? Bardzo cenne ciasto z diamentami

Więcej o: