Tajne akta Stasi rekwizytem na planie filmowym

- To niewiarygodne, że coś takiego mogło się wydarzyć - mówi Vera Lengsfeld, niemiecka polityk. Chodzi jej o oryginalne, tajne akta enerdowskiej bezpieki Stasi, które znalazły się na planie filmowym jako rekwizyty.  

Dokumenty wykorzystano w czasie zdjęć do fabularyzowanego filmu dokumentalnego niemieckiej telewizji publicznej ZDF pod tytułem "Staats-Sicherheit" (Bezpieczeństwo Państwowe).

- Trzeba to natychmiast wyjaśnić - dodaje Lengsfeld. Jest ona jedną z 15 osób o których losach w NRD opowiada film. Lengsfeld w NRD działała na rzecz praw człowieka, była aresztowana.

O autentyczności "teczek" przekonano się dopiero, gdy filmowano 15 dawnych więźniów politycznych . Realizatorzy dokumentu uzyskali akta Stasi od firmy, która zajmuje się sprzedażą rekwizytów na plany filmowe.

Niemieckie władze przyznają , że nikt nie wydał zgody na wydanie dokumentów i nie powinny one trafić do telewizji.

Wśród dokumentów można znaleźć informacje o znanym niemieckim muzyku rockowym oraz o...występującym w filmie aktorze - Mario Roellingu. Roelling został aresztowany w 1987 roku po próbie ucieczki z NRD.

Rządowa agencja odpowiedzialna za dokumenty Stasi wszczęła śledztwo , które ma wyjaśnić jak filmowcy zdobyli papiery. Dostęp do dokumentów dawnej służby bezpieczeństwa został już zaostrzony.

POLECAMY:

Rydzykofon. Czy to się opłaca?

Wielka plama nieznanej substancji opływa Alaskę

Kochanowski: Murzyn? Mateuszku, ten pan jest z czekolady [WIDEO]

Więcej o: