Słońce wstało 3 razy nad Gdańskiem

Zdjęcie przedstawia... 3 Słońca wschodzące nad Gdańskiem. Jak to możliwe?  

Opublikowana przez NASA na blogu Astronomy Picture of the Day fotografia została wykonana cyfrowym aparatem 10 lipca o godzinie 4:30. Jak wytłumaczyć 3 Słońca na niej? Przypadki tego typu zdarzały się już wcześniej. Ich wytłumaczenie było bardzo proste - chodziło o odbicie światła w samym aparacie.

Tym razem nie jest tak łatwo. Autorzy fotografii Barry i Noemi Diacon z kanadyjskiego McMaster University twierdzą, że zjawisko było widoczne gołym okiem oraz, że posiadają kilka ujęć potrójnego wschodu.

O osobliwych zdjęciach napisał "Dziennik" . Jak czytamy w gazecie, fotografie mogą być dowodem na występowanie zjawiska tzw. refrakcji atmosferycznej , czyli zakrzywiania promieni światła. - To zadziwiające, ale raczej mało prawdopodobne - mówi gazecie prof. Andrzej Kus z Centrum Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Jeśli jest to refrakcja, to bardzo niezwykła. Ale bardziej skłaniałbym się do wersji, że jednak jest to refleks, który powstał w aparacie - mówi w rozmowie z "Dziennikiem" prof. Kus.

Całe zdjęcie zobacz tutaj>>

POLECAMY:

Instrukcja: jak NIE myć samochodu [WIDEO]

Pum z Opolszczyzny było pięć. Zabili je w tajemnicy

Absolwentka nie może znaleźć pracy. Pozywa uczelnię

Więcej o: