Zagadka Wyspy Wielkanocnej rozwiązana

Brytyjscy naukowcy rozwiązali zagadkę, która od czasu filmu "Rapa Nui" intrygowała cały świat.

Wyspa Wielkanocna słynie z ogromnych kamiennych figur - moai , które są ustawione wzdłuż całego wybrzeża wyspy. Na głowach kolosów znajdują się ogromne, czerwone kapelusze. Te intrygowały uczonych od lat. Ich zagadkę rozwiązała grupa brytyjskich naukowców z Uniwersytetu Manchesteru i londyńskiego University College.

Doszło do tego dzięki odkryciu pozostałości drogi prowadzącej do wnętrza krateru nieczynnego wulkanu. To w nim, jak donoszą naukowcy, ukryty był kamieniołom, w którym mieszkańcy wyspy wykonali zadziwiające nakrycia głowy.

Kapelusze zostały zrobione około 500 -750 lat temu ze scorii , skały pochodzenia wulkanicznego przypominającej pumeks. - Na wybrzeże zostały przetoczone siłą rąk. Możliwe, że pomagano sobie ustawiając drewniane płozy - tłumaczy dr Sue Hamilton z University College.

W tym samym kamieniołomie wcześniej tworzono figury moai . Dlaczego zaprzestano ich produkcji i zaczęto tworzyć kapelusze? Tego uczeni nie wiedzą. To nie jedyna zagadka . Nie wiemy też w jaki sposób kapelusze podnoszono na głowy moai. Badania trwają. Więcej informacji czytaj tutaj>>>

WIĘCEJ CIEKAWOSTEK ZNAJDZIESZ NA DESER.PL>>>

Więcej o: