Duża pupa i masywne uda są dobre dla zdrowia

Zapobiegają chorobom serca i problemom metabolicznym. Tak wynika z badań naukowców z Oxfordu.

Tłuszcz na biodrach i pośladkach neutralizuje działanie szkodliwych kwasów tłuszczowych i zawiera czynnik przeciwzapalny, który zapobiega blokowaniu tętnic. Tak ustalili brytyjscy naukowcy - donosi serwis BBC.

Dodatkowe centymetry w talii nie daje takich efektów. Mogą za to powodować wzrost ryzyka wystąpienia cukrzycy i chorób serca. Natomiast niedobór tłuszczu wokół bioder może prowadzić do poważnych problemów metabolicznych.

Tłuszcz na pośladkach i wokół bioder jest dobry, ale na brzuchu jest zły - mówi dr Konstantinos Manolopoulos z Uniwersytetu Oxfordzkiego, który przeprowadzał badania.

W sytuacji idealnej im więcej tłuszczu na biodrach, tym lepiej - pod warunkiem, że brzuch nadal jest szczupły. - Niestety, najczęściej jedno i drugie występuje razem - mówi naukowiec.

Być może należy myśleć nawet o celowym zwiększaniu warstwy tłuszczu na pupie - stwierdzili naukowcy w rozmowie z czasopismem ''International Journal of Obesity''. W przyszłości lekarze mogą opracować metodę przesunięcia tłuszczu na pośladki z innych części ciała.

Bo duża pupa ma dużo zalet. Doświadczenia pokazują, że tłuszcz na udach i pośladkach jest trudniejszy do spalenia niż ten w talii. Chociaż wielu odchudzających się na to narzeka, ma to pozytywne znaczenie dla organizmu.

Gdy tłuszcz jest spalany szybko powstaje dużo cząsteczek białkowych zwanych cytokinami . Powodują one stany zapalne w organizmie. Cytokiny już wcześniej łączono z chorobami krążeniowo-naczyniowymi, insulinoodpornością i cukrzycą.

Wolniej spalany tłuszcz ma również tę zaletę, że lepiej wykorzystuje hormon, zwany adiponektyną , która chroni tętnice, dobrze wpływa na poziom cukru we krwi i spalanie tłuszczu.

- Te badania pomogą nam lepiej zrozumieć działanie tłuszczu w organizmie. Dzięki temu będziemy mogli rozwinąć nowe metody zapobiegania chorobom serca i krążenia - stwierdził Fotini Rozakeas z Brytyjskiej Fundacji Serca.

doro

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK

Więcej o: