13-latka, która wygląda jak kobieta w średnim wieku

Mimo wszystko dziewczynka nie traci nadziei na normalne życie.

Zara Hartshorn jest dopiero nastolatką, ale już wygląda jakby miała 50 lat. Choroba genetyczna, zwana lipodystrofia, sprawia, że tkanka tłuszczowa 13-latki z Rotherhamu w Anglii, zanika. To bardzo rzadka przypadłość - cierpi na nią ok. 2000 osób na całym świecie.

- To jest tak, że jestem małą dziewczynką uwięzioną w ciele starej kobiety - opowiada Zara w rozmowie z ''New York Post''. Zanim skończyła 10 lat, już przypominała dorosłą kobietę. Teraz wygląda starzej niż wielu spośród rodziców jej kolegów. A to często prowadzi do bardzo przykrych sytuacji.

- [Koledzy] przezywają mnie babcią - mówi dziewczynka. Kierowca w autobusie odmawia jej sprzedaży ulgowego biletu, to samo spotyka ją w kinie. Nikt nie wierzy, że ma dopiero 13 lat.

Jej mama 41-letnia Tracey Pollard dobrze wie, jak czuje się córka - sama cierpi na tę samą chorobę. Tak samo jak jeszcze dwójka z sześciorga jej dzieci. Lipodystrofia, na którą na razie nie ma lekarstwa, ma cechy choroby dziedzicznej.

- Ale może być też efektem ubocznym terapii lekowej lub związana z innymi zaburzeniami odporności  - mówi dr Abhimanyu Garg z Uniwersytetu w Teksasie. Chorym można pomóc przeprowadzając operacje plastyczne, ale na takie rozwiązanie nie stać na razie rodziny Zary.

Mimo wszystko Zara nie traci nadziei i nie rezygnuje z marzeń. - Chcę pracować. Chcę pracować na pół etatu jako nauczycielka i na pół etatu jako kosmetyczka - mówi w rozmowie z NBC.

Hal

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK

Więcej o: