Astronauci ods這nili widok na ca造 glob [ZDJ犴IA]

''Widowiskowe!''

Dziś astronauci z Endeavour po raz trzeci ( i niestety ostatni) wyszli w otwartą przestrzeń kosmiczną. Odsłonili iluminatory kopuły obserwacyjnej, zapewniającej pełny widok na Ziemię i nadlatujące statki zaopatrzeniowe.

Astronauci Robert Behnken i Nicholas Patrick zdjęli izolacje, które zabezpieczały siedem iluminatorów kopuły w trakcie lotu na orbitę i usunęli bolce, blokujące żaluzje. Okrągła osłona największego środkowego okna odskoczyła, udostępniając szeroką panoramę. - To dało nam widok na cały glob. Absolutnie niewiarygodne - powiedział znajdujący się wewnątrz kopuły astronauta Jeff Williams.

Świetna robota. To okno na cały cały świat - komentuje astronauta Kay Hire.

Endeavour wystartował z przylądka Canaveral na Florydzie 8 lutego, wioząc w ładowni moduł konstrukcyjny Tranquility - ostatni z głównych stałych elementów ISS. Moduł kosztował 380 mln dolarów . Jest jednym z dwóch skupisk aparatury, niezbędnej astronautom do przeżycia.

Widok na Saharę Fot. AP/NASA

Znajdują się w nim m.in. urządzenia do oczyszczania powietrza z dwutlenku w璕la i przetwarzania moczu oraz jedna z 豉zienek. Moduł wieńczy odsłonięta w środę kopuła obserwacyjna , która umożliwi również naocznie kontrolować prace wykonywane zdalnie sterowanym wysięgnikiem. Wcześniej do naprowadzania wysięgnika służył wyłącznie jego obraz telewizyjny.

Endeavour ma powrócić na Ziemię w niedzielę. Amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) planuje jeszcze cztery loty zaopatrzeniowe wahadłowców na stację orbitalną, zanim zostaną one wycofane ze służby pod koniec tego roku.

doro / PAP

Wi璚ej o: