Zaskakujące odkrycie: co królowa trzyma w dłoni?

Pierwotna wersja obrazu była zupełnie inna.

Portret brytyjskiej królowej Elżbiety I został namalowany przez anonimowego artystę między 1580 a 1590 rokiem. Obraz należał do National Portrait Gallery w Londynie, ale nie był wystawiany ze względu na jego kiepski stan. Niedawno okazało się, że kryje w sobie tajemnicę.

ZOBACZ ZDJĘCIA OBRAZU>>>

Rekonstrukcja pierwotnej wersji obrazu. Fot. Reuters

Obraz starzał się, zaczęły być widoczne starsze warstwy farby. Okazało się, że w pierwotnej wersji portretu królowa trzymała w dłoni węża. Jednak krótko po skończeniu obrazu zamalowano go i zastąpiono kwiatem.

Tarnya Cooper, kurator XVI-wiecznej kolekcji w galerii, mówi, że wąż jest zaskakującym atrybutem na portrecie królowej. - Na razie trudno jest powiedzieć dlaczego namalowano królową z wężem i jak częsty był to motyw. Jesteśmy pewni, że królowa posiadała biżuterię w kształcie węży - to był prawdopodobnie symbol mądrości. Jednak na żadnym innym portrecie Elżbiety I nie występuje wąż - mówi kurator.

Obraz postanowiono prześwietlić za pomocą fal rentgenowskich. Wyszły na jaw kolejne interesujące szczegóły z jego historii. Okazało się, że początkowo artysta miał zamiar namalować kogoś innego. Elżbietę namalował na niedokończonym portrecie innej kobiety. Badacze dopatrzyli się jej oczu... na czole królowej.

doro

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK

Więcej o: