Szkoci są rudzi, bo... ciągle pada

Ciekawe badania szkockiej doktorantki. Będzie doktorat?

Według badań, które przeprowadziła doktorantka na wydziale genetyki Uniwersytetu w Edynburgu, istnieje zależność między rudym kolorem włosów a klimatem . 26-letnia Emily Pritchard na pomysł wykonania takich statystyk pisząc artykuł o rudych włosach do studenckiego pisma.

Z punktu widzenia ewolucji rude włosy są cechą dosyć nową. Ludzie wyewoluowali w Afryce 1-2 milionów lat temu. Geny odpowiadające za rude owłosienie pojawiły się w Europie dopiero 200 tys. lat temu .

Rude włosy zazwyczaj idą w parze z jasną, wrażliwą na słońce skórą. W łowieckich społecznościach w Afryce i południowej Europie takie cechy są, delikatnie mówiąc, niezbyt korzystne. Rudzi zaczęli więc tworzyć grupy, które jako pierwsze zaczęły migrować na północ. Ma to skutki do dziś - wielu mieszkańców północy Europy ma geny odpowiadające za rudy kolor włosów.

Dziedziczenie ryżych włosów jest złożone . Gen odpowiadający za kolor włosów występuje w 40 wariantach, z czego tylko sześć odpowiada za rudy. Aby zostać właścicielem rudej czupryny trzeba odziedziczyć co najmniej 4 z nich. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie jest największe w małych wiejskich społecznościach.

doro

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK

Więcej o: