Cola powoduje bezpłodność?

Naukowcy twierdzą, że regularne picie co najmniej litra coli dziennie zmniejsza ilość plemników w nasieniu.

Według badań przeprowadzonych w Danii ilość plemników u mężczyzn pijących regularnie colę jest niższa o 30 proc .

Naukowcy nie wiedzą, który ze składników napoju jest temu winny. Wiadomo, że nie chodzi o kofeinę. Kawa zawiera jej więcej a nie wpływa na nasienie. Dr Tina Kold Jensen z Rigshospitalet w Kopenhadze, która przewodniczyła badaniom twierdzi, że niezdrowy tryb życia, jaki prowadzi wielu miłośników coli może mieć tu duże znaczenie.

Dr. Kold Jensen podkreśla, że temat wpływu kofeiny na płodność mężczyzn nie jest dobrze zbadany. Naukowcy mierzyli się z tematem tylko kilkakrotnie. Za każdym razem badania dotyczyły niewielkiej grupy mężczyzn, najczęściej bezpłodnych. Duńska grupa naukowców zainteresowała się tematem, bo wśród młodzieży w Danii regularnie wzrasta spożycie napojów zawierających kofeinę .

Przebadano ponad 2500 młodych mężczyzn. Okazało się, że ci, którzy nie pili coli, mieli przeciętnie 50 mln plemników/ml nasienia. Miłośnicy coli mieli tylko 35 milionów /ml (o bezpłodności można mówić, gdy liczba spada poniżej 20 mln/ml). Nie wiadomo, czy winna jest sama cola czy niezdrowy tryb życia, czy i jedno i drugie.

doro

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK || WYKOP

Więcej o: