Pani senator kończy 101 lat. Na emeryturę się nie wybiera

''Żelazna dama włoskiej nauki''.

101 lat kończy w czwartek włoska senator, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny profesor Rita Levi Montalcini . Jest ona jedną z najbardziej podziwianych, wręcz uwielbianych osób we Włoszech i budzi uznanie z powodu swej pełnej aktywności naukowej.

Przy okazji kolejnych urodzin profesor Levi Montalcini, światowa ekspertka w dziedzinie badań nad mózgiem, powtarza, że jest za wcześnie na to, aby poszła na emeryturę . W zeszłym roku jubileusz stulecia był obchodzony bardzo hucznie . Uroczystości trwały przez tydzień niemal w całym kraju. Tym razem będzie spokojniej. Pani profesor od lutego nie przyjeżdża już codziennie do pracy w swym laboratorium, gdyż przechodzi rekonwalescencję po złamaniu szyjki kości udowej.

- Pragniemy, aby jak najszybciej do nas wróciła, potrzebujemy jej pomocy naukowej i jej samej - powiedział jeden z najbliższych współpracowników Rity Levi Montalcini, Piero Calissano, z założonego i kierowanego przez jubilatkę Europejskiego Instytutu Badań nad Mózgiem (Ebri) w Rzymie. - Pani profesor odzyskuje siły, chodzi, jest w dobrym zdrowiu - zapewnili naukowcy Instytutu. Wierzą, że już niedługo będzie znów każdego ranka przyjeżdżać do pracy i przypominają, że noblistka nazywana jest od lat "żelazną damą włoskiej nauki". Życzenia złożył jej w imieniu wszystkich rodaków prezydent Włoch Giorgio Napolitano podkreślając w depeszy, że jest ona wzorem dla wszystkich i wybitną osobowością, budzącą podziw z racji swego zaangażowania na rzecz nauki i kraju.

doro/PAP

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK || WYKOP

Więcej o: