Czekolada powoduje depresję?

Wbrew powszechnej opinii czekolada nie leczy depresji, ale ją powoduje - podejrzewają naukowcy.

Chociaż powszechna opinia głosi, że czekolada poprawia humor, naukowcy zaczęli poddawać tę opinię w wątpliwość. Na szczęście dla łasuchów, są to na razie tylko hipotezy. W czasopiśmie Archives of Internal Medicine opublikowano badania, z których wynika, że ludzie, którzy jedzą przynajmniej tabliczkę czekolady w tygodniu są bardziej ponurzy , niż ci, którzy jadają czekoladę tylko od czasu do czasu.

Badania objęły około tysiąca dorosłych osób. Zaobserwowano związek między nastrojem badanych a ilością zjadanej przez nich czekolady . Ci, którzy zjadali w miesiącu więcej niż 6 tabliczek często mieli objawy depresji. Żaden z badanych nie brał środków antydepresyjnych.

Dr Natalie Rose z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, twierdzi, że jest wiele sprzecznych wyjaśnień. Być może ludzie, którzy cierpią na depresję jedzą dużo czekolady w ramach "autoterapii". Możliwe też, że depresja powoduje nadzwyczajny apetyt na czekoladę. - Podobnie jak z alkoholem: krótkoterminowo może poprawiać humor, jednak nadużywanie ma negatywne skutki - mówi dr Rose.

Żeby ostatecznie wyjaśnić, jaki jest związek między czekoladą a depresją, konieczne są dalsze badania. Mamy nadzieję, że okażą się korzystne dla wielbicieli czekolady.

doro

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK || WYKOP

Więcej o: