Czy zagadka śmierci Amelii Earhart pozostanie nierozwiązana?

Amelia, legendarna pilot początków XX wieku, zaginęła w 1937 roku. Mimo poszukiwań nie udało się jej odnaleźć: oficjalnie uznano, że nie żyje. Tajemnica śmierci Earhart nurtuje od tego czasu badaczy. Niedawno natrafiono na ślady sugerujące, że trafiła na bezludną wyspę: fragmenty kości i pudełeczko po kremie. Niestety, naukowcy nie są w stanie ich przebadać.

Nie wiadomo, jak dalej potoczy się sprawa legendarnej pani pilot. Jak wypowiedział się dyrektor grupy TIGHAR, zajmującem się m.in właśnie tajemnicą jej śmierci:

To uczy cierpliwości. Nadal mamy nadzieję, że fragmenty kości należały do niej.

Niestety, na obecną chwilę sprzęt którym dysponują nie pozwala na ustalenie, czy na wyspie znaleziono szczątki Amelii Earhart. Cecil Lewis Jr. z Laboratoriów Antropologii Molekularnej Uniwersytetu w Oklahomie:

Na pytanie czy jest to ludzka kość na razie nie możemy odpowiedzieć.

(fot. TIGHAR) Jeden z fragmentów kości znalezionych na wyspie. (fot. AP/TIGHAR)

Earhart zniknęła w pobliżu wyspy Nikumaroro w 1937 roku. Odbywała wtedy lot dookoła świata z nawigatorem Fredem Noonanem. Po prowadzonych na szeroką skalę poszukiwaniach uznano piękną panią pilot za martwą.

Po raz pierwszy ludzkie szczątki na bezludnej wyspie odnalazł oficer brytyjski w 1940 roku - 13 kości zostało przez niego wysłanych na wyspy Fidżi. Znaleziono wtedy także pozostałości po dwóch butach - damskim i męskim. Jego notatki zainspirowały TIGHAR do poszukiwań - sugerowały bowiem, że ktokolwiek zmarł na wyspie, musiał pochodzić z Zachodu.

(fot. AP) Earhart w 1923 roku. (fot. AP)

Niestety, szczątki zaginęły gdzieś po drodze. Pozostały tylko 3 fragmenty znalezione niedawno przez naukowców. Pojawiły się sugestie, że kości mogły należeć do żółwi, ale brak skorup i fragmentów kończyn na wyspie czyni tę hipotezę mało prawdopodobną.

TIGHAR jest w posiadaniu próbek DNA od kuzynów Earhart , więc w razie czego może bez problemu przeprowadzić testy porównawcze, jeżeli uda się przebadać kość. Naukowcy zapowiedzieli także zbadanie resztek kału , znalezionych w pobliżu. Istnieją wątpliwości, czy po ponad 60 latach da się z nich cokolwiek wyczytać, jednak nadzieja pozostaje.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZWIĄZANE Z AMELIĄ EARHART >>>

Najciekawszym znaleziskiem o którym mówi obecnie grupa badawcza jest pudełko po 'Maści na Piegi Dr. Berry'ego' - jego obecność sugeruje, że Earhart musiała spędzić jakiś czas na wyspie. Według dyrektora TIGHAR:

Amelia Earhart miała piegi, i uważała, że czynią ją nieatrakcyjną. Dzięki temu znalezisku nie ustajemy w naszych badaniach. Być może zagadka zostanie wreszcie rozwiązana.

Trzymamy kciuki. Cała sprawa zaczyna robić się coraz bardziej zawiła...

Czytaj też: Tajemnica śmierci legendarnej Amelii Earhart bliska rozwiązania >>

Więcej o: