Już jutro! Ostatnie lądowanie promu Discovery [WIDEO]

Już jutro, kilka minut przed godziną 18:00 dokona się ostatnie lądowanie promu Discovery. Będzie to jego 39 podróż w kosmos i z powrotem. Okrążył naszą planetę ponad 5 tys. razy, pokonując dystans 230 milionów kilometrów. Od jutra będzie można go zobaczyć już tylko w muzeum.

Najsłynniejszy prom kosmiczny na świecie swoją pierwszą podróż odbył 20 sierpnia 1984 roku. Od tamtej pory zawsze podejmował się najtrudniejszych misji - od wyniesienia na orbitę teleskopu Hubble'a po pierwsze starty po katastrofach Challengera i Columbii.

Tak wyglądał przed ostatnim startem. (fot. NASA)

Obecny lot będzie jednym z ostatnich wykonanych przez prom kosmiczny i ostatnim, który odbędzie Discovery. Jego zadaniem było wynieść na orbitę dwa moduły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i humanoidalnego robota Robonaut.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z OSTATNIEJ MISJI DISCOVERY >>>

Trzeba dodać, że ten lot był wyjątkowo szczęśliwy dla 'podglądaczy' - jeden z nich uchwycił start promu z okien samolotu , a drugi sfotografował jego dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z... własnego ogródka .

Załoga wraz z Robonautą. (fot. NASA)

W oczekiwaniu na lądowanie, polecamy zapoznanie się z przekazem na żywo nadawanym z 'centrum dowodzenia' NASA, które na bieżąco monitoruje postęp misji. Kosmonauci z Discovery już do nas lecą. Oni są ich aniołami stróżami.

Nagrał ostatni lot Discovery. Z okna samolotu [WIDEO]>>

Więcej o: