Jak prać buty w pralce, by ich nie uszkodzić? Zapamiętaj te 4 proste zasady, a obuwie będzie jak nowe

Często szukamy sposobów, które ułatwią nam porządki w domu lub czyszczenie. Jedną z takich metod jest wrzucenie obuwia do prania. To najprostszy sposób na pozbycie się zabrudzeń, ale nie każde można wyczyścić w ten sposób. Sprawdź, jak prać buty w pralce, by były jak nowe.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pranie butów w pralce wydaje się najprostszym sposobem na odświeżenie obuwia i usunięcie zabrudzeń. Nie każde da się bowiem usunąć przy pomocy szczotki czy ściereczki i gąbki. Zanim jednak wrzucić buty do prania, sprawdź, jak to robić, by nie uległy uszkodzeniu. Dzięki tym prostym poradom obuwie będzie jak nowe!

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Czy każde buty można prać w pralce? Sprawdź, zanim wrzucisz je do prania

Nie każde buty nadają się do prania. Bezpiecznie w pralce możesz czyścić obuwie sportowe, a zwłaszcza to szyte, trampki, tenisówki i inne buty wykonane z materiału. Prać nie wolno z kolei butów skórzanych, zamszowych, na obcasie, wykonanych z gumy i tych w całości klejonych. Wysoka temperatura i duża ilość wody mogą bowiem uszkodzić materiał i klej. Takie buty lepiej czyść tradycyjnym sposobem, przy pomocy gąbki lub ściereczki zwilżonej wodą z dodatkiem kropli płynu do mycia naczyń albo mydła oraz szczotki.

Jak prać buty w pralce? 4 proste zasady

Po upewnieniu się, że możesz bezpiecznie wrzucić buty do pralki, możesz przejść do prania. Na początek pozbądź się większych zabrudzeń, takich jak błoto, piach czy kamienie, które mogą uszkodzić bęben pralki. Następnie wyciągnij sznurówki i wkładki. Możesz je wrzucić do woreczka na pranie lub wyczyścić ręcznie w misce z wodą i detergentem. Buty również umieść w worku na pranie lub wrzuć je do starej poszewki na poduszki, najlepiej jasnej i w neutralnym kolorze, który nie zafarbuje obuwia. Do bębna wrzuć ręcznik. Dzięki temu buty nie będą obijać się o jego ścianki, a ty unikniesz hałasu i uszkodzeń pralki. Ustaw program do tkanin delikatnych, nie dłuższy niż 30 minut. Temperatura powinna być zgodna z oznaczeniami na metce, najbezpieczniej prać buty w temperaturze 30-40 stopni. Wyłącz wirowanie i ustaw niskie obroty. Do prania wybierz łagodny detergent, np. płyn do prania dziecięcych ubranek. Nie dodawaj płynu zmiękczającego.

Wystarczy jednak, że zapamiętasz te 4 proste zasady.

  1. Buty wrzuć do worka na pranie lub starej poszewki.
  2. Do bębna wrzuć stary ręcznik.
  3. Ustaw program krótki do tkanin delikatnych, temperaturę 30 lub 40 stopni, niskie obroty, wyłącz też wirowanie.
  4. Wybierz łagodny detergent i nie dodawaj płynu zmiękczającego.

Dzięki temu buty po wypraniu w pralce będą jak nowe.

Więcej o: