Jak prać sweter? Stosuj się do tych zasad, a będzie wyglądał jak nowy nawet po kilku praniach

Zbliża się jesień, czyli czas na wyciągnięcie swetrów z szafy i zakup nowych. Odzież, by mogła służyć jak najdłużej, wymaga umiejętnego i dokładnego czyszczenia. Jak prać sweter w pralce? Warto przestrzegać kilku zasad, dzięki którym materiał nie ulegnie zniszczeniu.

Komfort ubrania ciepłego swetra w chłodny dzień to coś, co wielu ludzi uwielbia. Żeby ubranie było funkcjonalne i jak najdłużej spełniało swoją rolę, warto o nie dobrze zadbać. Przestrzeganie kilku zasad jest kluczowe, by materiał nie uległ zniszczeniu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Jak prać swetry, żeby się nie skurczyły? Przestrzegaj zasad zawartych na metce

Zanim wrzucisz sweter do pralki, przeczytaj, co producent napisał na metce. Nie bez powodu zamieszczane są tam symbole, które informują, w jaki sposób można je prać. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy sweter ma w składzie wełnę. Jeśli tak, lepiej nie prać go w wysokiej temperaturze, bo może to spowodować jego skurczenie. Warto wybrać delikatny program (najlepiej odpowiednio dostosowany do rodzaju materiału) o temperaturze nie wyższej, niż 40 stopni i bez funkcji wirowania.

Jak prać wełniany sweter? Najważniejsze wskazówki 

Wełna jest materiałem, który nie brudzi się łatwo, dlatego czasem wystarczy przetarcie swetra nawilżoną ściereczką lub wietrzenie na podwórku celem odświeżenia. Jeśli jednak materiał jest mocno przepocony lub zabrudzony, należy zastosować delikatne płyny i ustawić program o temperaturze nieprzekraczającej 30-40 stopni. Dotyczy to też płukania — zmiana wody na ciepłą lub zimną wpływa na kurczenie materiału.

Jak suszyć grube swetry? Lepiej ich nie wieszać

Istotną rolę w zachowaniu swetra w dobrym stanie odgrywa jego suszenie. Najlepiej robić to na płasko, gdyż osiadająca w nim woda jest ciężka i w innym ułożeniu może go zdeformować. Nadmiar płynów najlepiej odsączyć ręcznikiem, który następnie dobrze wyłożyć na suszarce przed położeniem na nim swetra.

Więcej o: