Czym podlewać chryzantemy, aby szybciej zakwitły? Dodaj do wody łyżkę tego produktu, a nie pożałujesz

Chryzantemy to jedne z najpopularniejszych jesiennych roślin. Goszczą nie tylko na tarasach czy w ogrodach, lecz także na grobach. Kwiaty pojawiają się nawet do pojawienia się pierwszych mrozów. Czym podlewać chryzantemy, aby szybciej zakwitły i jak je pielęgnować? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Chryzantemy kwitną od września do listopada. To właśnie jesienią cieszą się ogromną popularnością. Rośliny sprzedawane przy cmentarzach zwykle kwitną tylko przez jeden sezon. W szkółkach czy sklepach ogrodniczych można znaleźć odmiany, które utrzymają się znacznie dłużej. By przyspieszyć ich kwitnienie, warto zastosować odpowiednie nawozy i sięgnąć po domowe sposoby.

Czym podlewać chryzantemy, aby szybciej zakwitły? Sięgnij po ten produkt

By przyspieszyć kwitnienie chryzantem, warto wykorzystać proces zaciemniania. Przez kilka dni przykrywaj doniczkę z rośliną na ok. 14 godzin, wydłużając noc. Po ok. 5 dniach uszczykuj pędy (usuń stożki wzrostu) i pozwól roślinie rosnąć przez kolejne 2-3 dni. Po tym czasie znów sięgnij po karton i przykrywaj doniczkę, dopóki nie pojawią się pąki.

W przyspieszeniu procesu kwitnienia pomogą również nawozy bogate w azot. Możesz sięgnąć po gotowe nawozy mineralne lub przygotować mieszankę samodzielnie. Potrzebujesz do tego żelatyny spożywczej.

  • Łyżkę stołową żelatyny rozpuść w szklance ciepłej lub gorącej, ale nie wrzącej wody.
  • Rozcieńcz miksturę w 3 szklankach wody.
  • Tak przygotowaną mieszanką podlej chryzantemy.

Inną metodą na dostarczenie chryzantemie potrzebnych składników odżywczych jest podlanie jej nawozem z fusów z kawy czy gnojówką z pokrzyw. Uważaj jednak, by zbytnio nie zakwasić podłoża.

Jak pielęgnować chryzantemy w doniczkach? Dzięki temu będą kwitły długo

Jeśli zdecydujesz się na uprawę chryzantemy w doniczce, pamiętaj, by wybrać dla niej odpowiednie stanowisko. Najlepsze będzie miejsce jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Pamiętaj też o odpowiednim podlewaniu. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Uschnięte kwiaty usuwaj.

Więcej o: