Olejek z rozmarynu powstaje na bazie krzewu rozmarynu. Ma on silny, aromatyczny zapach, dzięki któremu świetnie nadaje się do aromaterapii. Z jego pomocą można łagodzić skutki występującej migreny, a także obniżyć napięcie nerwowe ciała. Woń olejku rozmarynowego pozwala się też odprężyć po ciężkim dniu. Z drugiej strony, może pomóc w koncentracji.
Jakie jeszcze ma zastosowanie olejek rozmarynowy? Można go wykorzystywać w następujący sposób:
Co natomiast warto wiedzieć na temat jego właściwości? Olejek z rozmarynu wykazuje działanie:
Chcesz przygotować olejek rozmarynowy? Jak zrobić go samodzielnie w domu? Bez większego problemu możesz wykonać macerat z rozmarynu. W tym celu będziesz potrzebować:
Gałązki rozmarynu połam, a następnie rozdrobnij dodatkowo w blenderze. Następnie powstały proszek wsyp do wybranego naczynia z ciemnego szkła. Całość zalej olejem, zakręć słoik lub butelkę i ustaw w dobrze nasłonecznionym miejscu. Pozostaw tam przynajmniej na dwa tygodnie, by olej mógł "dojrzeć" i nabrać właściwości. Pamiętaj, by w trakcie oczekiwania każdego dnia potrząsać naczyniem z maceratem rano i wieczorem.
Aby Twój olej był gotowy do użycia, musi wyraźnie ściemnieć i stać się bardziej matowy. Kiedy już zaobserwujesz to zjawisko, odcedź specyfik przy użyciu sitka i do zlanego oleju dodaj witaminę E. Tak przygotowany olej będzie już można wykorzystywać.
Ile kosztuje olejek rozmarynowy? Cena za 100 ml tego specyfiku wynosi około 150 zł. Olejek jest jednak najczęściej sprzedawany w buteleczkach o pojemności 10-20 ml. Można go kupić w aptece, a także w sklepach zielarskich.
Zobacz też: Bergamotka - co to jest? Jakie ma właściwości? Do czego się ją stosuje?