Segregowanie śmieci to ważny obowiązek. Dzięki uważnemu wyrzucaniu odpadków zadbamy o środowisko i naszą planetę. I choć coraz więcej osób uważnie stara się selekcjonować śmieci i wyrzucać je do odpowiednich pojemników, wciąż niektóre przysparzają problemów. Przykładem może być karton po mleku czy opakowanie po soku. Są one bowiem wykonane z wielu materiałów.
Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Określenie "karton" jest mylące. Wbrew pozorom opakowanie po mleku nigdy nie powinno trafiać do niebieskiego pojemnika na papier. To przykład opakowania wielomateriałowego. Kartony po mleku i soku najczęściej wykonane są z papieru, a wnętrze chroni warstwa aluminiowa, często również polietylen. Dzięki temu produkt, np. mleko, może być chronione przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Samodzielne oddzielenie tych materiałów jest niemożliwe, co więc powinniśmy zrobić z opakowaniem po jego opróżnieniu?
Choć wykonane jest z wielu materiałów, wciąż nadaje się do recyklingu. Z tego powodu kartony po mleku, soku czy innych produktach nie powinny trafiać do pojemników na odpady zmieszane. Nie powinno także trafiać do kosza na papier. Właściwym miejscem jest żółty pojemnik lub worek.
Karton po mleku to przykład opakowania wielo-materiałowego. Wyrzucamy je do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne
- czytamy na stronie Ministerstwa Ochrony Środowiska. Przed wyrzuceniem opakowania, pamiętaj o jego dokładnym opróżnieniu. Odkręć nakrętkę, która również powinna trafić do żółtego pojemnika. Rozłóż karton na płasko lub zgnieć, by nie zajmował miejsca.