Protest i marszałek Kuchciński zdominowali miesiąc. Ale w polityce działo się dużo więcej [MEMY MIESIĄCA]

Miesiąc minął pod znakiem protestu RON. Gdy się zaczynał - już trwał, gdy się kończy, jest jedynie zawieszony. Tymczasem na polskiej scenie politycznej działo się sporo rzeczy ważnych i ważniejszych. Oto przegląd mijającego miesiąca.
Memy Memy Fot. TVPi Korea | TT

Maj to piękny miesiąc, zwłaszcza w tym roku. Tak się bowiem składa, że od samego początku pogoda rozpieszczała Polaków. A czyja to zasługa? Rządzących!

Ale bądźmy poważni i zajmijmy się poważnymi rzeczami...

Patryk Jaki - prezydent Warszawy - memy Patryk Jaki - prezydent Warszawy - memy Fot. JBWA | FB

Do rzeczy poważnych należy majówka, a jak majówka, to grillowanie. Grillował na początku miesiąca kandydat na prezydenta Warszawy. Patryk Jaki wziął sobie do serca słowa o ''kiełbasie wyborczej'' i elektorat zdobywał pieczonym mięsem.

Dziwnie dobrał sobie jednak osoby, które grillowymi przysmakami częstował, bo zamiast potencjalnych wyborców z ludu, kiełbaską częstował zebranych na miejscu działaczy PiS.     

Zobacz więcej memów: Patryk Jaki nie zwalnia z kampanią wyborczą. Warszawiakom zaserwował kiełbasę 

Memy Memy Fot. Wykop.pl

Pozostańmy jeszcze na chwilę przy rzeczach ważnych i poważnych, i przypomnijmy sobie, co na początku miesiąca mówił pan Stanisław Piotrowicz. 

Kontrowersyjny poseł PiS (a kiedyś prokurator PRL) oznajmił w pierwszych dniach miesiąca, że przekaz TVP trafiać ma do wszystkich Polaków, dlatego niektórym wydawać się może ogłupiający. 

Memy Memy Fot. Anonimowy Internauta | FB

Na początku miesiąca po raz kolejny usłyszeliśmy o najprężniej działającej fundacji w Polsce. Polska Fundacja Narodowa, która na co dzień (podobno) zajmuje się promowaniem Polski w świecie, miała kupić piękny jacht, który popłynąłby w rejs dookoła świata i praktycznie niewidoczny dla kogokolwiek rozsławiać nasz cudowny kraj. 

Tyle tylko, że w pierwszych dniach maja okazało się, że rejsu nie będzie, jachtu nie będzie, nie będzie też Mateusza Kusznierewicza. 

Sportowiec musiał pożegnać się z marzeniem o pięknej przygodzie, bo umowę z nim zerwano. Ale rejs jednak dojdzie do skutku (to ogłoszono w czwartym tygodniu miesiąca) tyle że z inną załogą. Jacht ostatecznie również kupiono (czytaj TUTAJ)

Zobacz więcej: PFN wie, jak promować Polskę w świecie. Najlepiej rzeczami, których nikt nie zobaczy

Memy tygodnia Memy tygodnia Fot. Anonimowy Internauta | FB

Lubicie paski TVP Info? My je wręcz kochamy! Zwłaszcza, gdy dzieją się na nich rzeczy dziwne i niesłychane. Jak wtedy, gdy na ekranie pojawiło się tajemnicze ''Ról of law''. 

Okazuje się jednak, że nie tylko TVP zdarzają się niewytłumaczalne pomyłki. Ostatnio podobną wpadkę zaliczył też Polsat. Tam amerykańskiego prezydenta nazwano trupem.

memy memy fot. Bartosz Krupa | East News za: Minimalistyczna Satyra Ahmeda Goldsteina | FB

W połowie maja swoje 46 urodziny obchodził miłościwie nam panujący Andrzej Duda. Mamy szczerą nadzieję, że dzień ten był dla niego dobry, a i nasz prezent w postaci galerii memów uprzyjemnił mu świętowanie.     

Zobacz: Prezydent Andrzej Duda ma dzisiaj 46. urodziny, a my mamy dla niego 46 najlepszych memów 

Memy Memy Fot. Sekcja gimnastyczna | FB

Urodziny w maju miał też Tadeusz Rydzyk. Znany redemptorysta świętował trzeciego maja. 

Memy Memy Fot. Polska w dużych dawkach | FB

W ostatnim miesiącu sporo mówiło się o podróżach i różnego rodzaju środkach transportu. Jednym z powodów była kolizja limuzyny Żandarmerii Wojskowej. Autem jechał Antoni Macierewicz (który przecież nie jest już ministrem!), ale jak oficjalnie podano, w wypadku nie uczestniczył (sic!). 

Memy Memy Fot. PiS na księżyc | FB

O wojażach (tym razem dalszych i bardziej kosztownych) mówiło się też w kontekście senatorów. Okazało się bowiem, że od początku panowania PiS podatnicy wyłożyli na ich zagraniczne podróże 666,7 tys. zł.

Memy Memy Fot. PiS na księżyc | FB

Wycieczki senatorów to jednak nic w porównaniu z wycieczkami Beaty Szydło. Polityk, gdy była jeszcze premierem, lubiła czasem wyskoczyć do rodzinnego domu z Warszawy rządową CASĄ. 

Podróży takich było podobno 77, a ich koszt to około 2,5 mln złotych! 

Memy tygodnia Memy tygodnia Fot. Sztuczne Fiołki | FB

W maju Polska, w właściwie jedna polska pisarka, otrzymała wyjątkowe wyróżnienie. Olga Tokarczuk została nagrodzona Bookerem. To oczywiście nie każdemu się spodobało, niektórzy zaczęli wręcz wietrzyć w tym spisek. Jest przecież tylu bardziej POLSKICH, a mniej LEWACKICH autorów. 

Memy Memy Fot. Sekcja gimnastyczna | FB

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że Lech Kaczyński był głównym budowniczym polskiej demokracji? Nie? My również nie mieliśmy o tym pojęcia. O tym jednak zapewniają politycy PiS, którzy aby ludzi to swojej prawdy przekonać, zorganizowali w jednej z podkarpackich szkół konkurs. W nim uczniowie mieli dowodzić kontrowersyjnej tezy. 

Memy Memy Fot. Memy Gorszego Sortu | FB

Na samym początku maja, przy okazji święta konstytucji, prezydent ogłosił, że szykuje referendum. O jego planach na zmianę Ustawy Zasadniczej mówi się już od dawna, teraz sam potwierdził, że się do tego szykuje.   

Memy Memy Fot. Memy gorszego sortu | FB

Maj nie był lekkim miesiącem dla Nowoczesnej. Joanna Scheuring-Wielgus i Joanna Schmidt pożegnały się z partią. A to nie koniec problemów, bo klub ma podobno paskudne długi, które ktoś musi spłacić. 
    

Memy Memy Fot. Paczaizm | FB

To jednak nie jest już problemem byłych posłanek, nie spędza też snu z powiek założycielowi Partii. Z Nowoczesną ostatecznie pożegnał się jej budowniczy - Ryszard Petru. 

Memy Memy Fot. PiS na księżyc | FB

W maju obywateli zaskoczyła wiadomość o tym, że polska służba zdrowia wcale nie kuleje, a wręcz ma się bardzo dobrze. Nie dość, że nie trzeba czekać w kolejkach do specjalistów, nie trzeba tracić zdrowia czekając kilka lat na zabieg, to jeszcze gdy wysiada kolano. lekarze sami przywożą pacjentowi kule do domu!

No przynajmniej jednemu obywatelowi z warszawskiego Żoliborza.

Memy Memy Fot. Sekcja gimnastyczna | FB

Pamiętacie nagrody dla polityków? Te strasznie wysokie, przyznane za rządów Beaty Szydło. Te, które posłom się należały, ale jednak nie... Tak, wiemy, ciężko o nich zapomnieć. A jednak, główni zainteresowani starają się jak mogą, by o sprawie tej nie pamiętać. Tym bardziej, że mieli je przecież zwrócić do połowy maja. Tyle tylko, ze jakoś mało komu było i jest do tego spieszno. 

Memy Memy Fot. TVPi Korea | FB

W maju minęły trzy lata od dnia, kiedy Andrzeja Dudę wybrano na prezydenta. Tymczasem polityk wybrał się do Ameryki. Na miejscu okazało się, że nie ma szans na spotkanie z Donaldem Trumpem, a i powrót do kraju ma mocno utrudniony (czytaj TUTAJ)

Zobacz więcej memów: Andrzej Duda został prezydentem 36 miesięcy temu. Mamy dla niego 36 memów

Memy Memy Fot. Anonimowy Internauta | FB

Nadszedł ten moment, gdy w końcu musimy poruszyć temat, którym żyła Polska przez ostatni miesiąc (a nawet dłużej). Protest rodzin osób niepełnosprawnych zaczął się jeszcze w kwietniu i trwa nadal. 

Czemu ludzie protestują? To proste. Rząd co chwilę ogłaszał, że każdemu należą się dodatkowe świadczenia, ale w swych obietnicach ciągle zapominał o najbardziej potrzebujących, tych, którzy nijak nie są w stanie sami na siebie zarobić - niepełnosprawnych.

Ktoś się w końcu zdenerwował i niepełnosprawni z rodzinami weszli do Sejmu. I pozostawali tam przez kolejnych 40 dni.            

Memy Memy Fot. Sekcja gimnastyczna | FB

Początkowo politycy próbowali z nimi rozmawiać, ale protestujących nie satysfakcjonowały ich, bądź co bądź, marne obietnice. Rządzącym i ich kolegom zaczęły więc puszczać nerwy. A objawiło się to kolejnymi niewybrednymi komentarzami. 

Zaczęło się od posła Żalka, który ogłosił, że protestującym żadne pieniądze się nie należą, bo traktują niepełnosprawne dzieci jak żywe tarcze i są zwyrodnialcami. 

Po tym, jak oni się zachowują opiekunowie w Sejmie, jestem przekonany, że nie można dać im tej gotówki. Bo jeżeli jako żywe tarcze traktują swoje dzieci, to cóż dopiero dzieje się w domu, a mogą zdarzyć się niestety zwyrodniali rodzice. Dzieci te czasami nie mają głosu. Bo są zamknięte, bo nie chodzą do szkoły

- powiedział. 

Memy Memy Fot. Anonimowy Internauta | FB

Empatią wykazała się też pani Bernadeta Krynicka. Posłanka PiS straszyła protestujących paragrafami. 

Jako matka dziecka niepełnosprawnego, osoby dorosłej, może to będzie brutalne, znalazłabym paragraf na tych rodziców, którzy przetrzymują swoje dzieci w Sejmie w takich warunkach niegodnych

- stwierdziła. 

To się oczywiście protestującym nie spodobało, nie byli też zachwyceni obywatele, którzy w znakomitej większości popierali protest RON. 

W odpowiedzi na słowa posłanki, jedna z protestujących matek zaprosiła ją na spotkanie w Sejmie. Okazało się jednak, że pani Krynicka rozmawiać nie zamierza, bo gdy przez przypadek natknęła się w budynku na protestujących, zamiast się zatrzymać, umykała czym prędzej, byle jak najdalej od nich...

Memy tygodnia Memy tygodnia Fot. Anonimowy Internauta | FB

Jest taka posłanka, która słynie z ciętego i nieposkromionego języka. To oczywiście Krystyna Pawłowicz, która po jednej z wizyt w Sejmie oznajmiła, że po korytarzach roznosi się trudny do zniesienia smród (i wcale nie chodziło jej o zapach farby).  

Memy Memy Fot. Memy gorszego sortu | FB

Protest w Sejmie mocno dał się we znaki marszałkowi Kuchcińskiemu, który zdaje się, że wziął sobie za cel, by go rozgromić. Zamknął więc drzwi protestującym i ograniczył możliwość wychodzenia z budynku, a później dodatkowo odgrodził korytarze, na których rezydowali, ciężkimi kotarami.               

A to nie wszystko. 

Memy Memy Fot. Sztuczne Fiołki | FB

Marszałek ograniczył też dostęp do Sejmu osobom, które do protestujących chciały się dostać. Zdaje się, że jego zdaniem bezpieczeństwu budynku, polityków i protestujących zagrażały między innymi dzieci, zwiedzający Sejm ludzie przy okazji Nocy Muzeów, a nawet weteranka wojenna i działaczka społeczna.               

Memy tygodnia Memy tygodnia Fot. Zbliżeniowy | FB

Ale jednemu człowiekowi do środka wejść się udało. To Lech Wałęsa, w którym protestujący pokładali wielkie nadzieje. Na nadziei się jednak skończyło, bo były prezydent i legenda Solidarności nie miał pomysłu na to, jak niepełnosprawnym pomóc.           

Memy tygodnia Memy tygodnia Fot. Sekcja Gimnastyczna | FB

Atmosfera w Sejmie była już tak gęsta, że w końcu doszło nawet do przepychanek. Kiedy protestujące kobiety chciały przez okno wywiesić transparent, do akcji wkroczyła Straż Marszałkowska.          

Memy Memy Fot. Sekcja Gimnastyczna | FB

W końcu, w ostatnią niedzielę maja, protestujący ogłosili, że opuszczą budynek Sejmu. Protest zawiesili, ale go nie zakończyli. 

Zobacz więcej memów: Rząd rozgromił protest, niepełnosprawni i ich rodzice opuścili Sejm 

     

Memy Memy Fot. Anonimowy Internauta | FB

W maju dowiedzieliśmy się też, skąd politycy zamierzają wziąć pieniądze na jeden z pomysłów Mateusza Morawieckiego. Premier w czasie protestu wymyślił, że niepełnosprawni dostaną ''daninę solidarnościową'', która finansowana ma być przez najbogatszych polaków.  

RODO memy RODO memy Fot. ASZ Dziennik | FB

I jeszcze jedno! W końcu w życie weszło tajemnicze RODO! Skrzynki mailowe Polaków zasypały setki maili, ale i tak mało kto wie o co chodzi. 

Zobacz więcej memów: Dzisiaj w życie wchodzi RODO, a internauci wciąż nie wiedzą, co to jest. Tłumaczą RODO w ten sposób

Więcej o: