TOP 6 polskich spotów lat 90. Linda, Mann, Machulski... Kojarzycie te reklamy? [WIDEO]

Pamiętacie reklamy z lat 90.? W reklamówkach dorabiali Bogusław Linda czy Wojciech Mann, a za reżyserię czy scenariusz odpowiadali tacy ludzie jak Juliusz Machulski. Przeżyjmy to jeszcze raz!

Prehistoria! Zobacz, jak robiło się reklamy 20 lat temu

O pierwszych krokach w reklamie opowiadają twórcy. Jeszcze 20 lat temu reklamy powstawały w warunkach domowych, przy wykorzystaniu łatwo dostępnych materiałów. Często występowali w nich sami twórcy. Ale zatrudniano też znane twarze, m.in. Włodzimierza Szaranowicza, Edytę Górniak, Bogusława Lindę czy Wojciecha Manna.

- Teraz, po udanej kampanii, jeżeli klient osiągnie zwiększenie sprzedaży o kilka procent to się cieszy. A wtedy - tysiąckrotnie wzrastała sprzedaż. Takie były czasy - opowiada w filmie "Taśmy prawdy", Bożena Hardyńska, dyrektor kreatywny firmy "Legend Group".

Część z tych reklam trafiła do współczesnej popkultury - np. mało kto nie kojarzy ''Polleny 2000'', rozchodzącej się wirusowo po YouTube i wypływającej na każdej imprezie. Ale czy ktokolwiek pamięta jeszcze genialne klipy Baltony? Cóż, zapraszamy w podróż sentymentalną.

Reklama "Baltona" z udziałem Wojciecha Manna

Reklamy "Baltona", czyli sieci sklepów z towarami importowanymi. Produkty firmowane marką "Baltony" zawsze były wysokiej jakości. Podobnie, jak reklamy... W tej reklamówce wstąpił sam producent, a za nim stół od ping-ponga.

Kolejna reklama "Baltony", w której przepytywani są Polacy (i nie tylko) ze znajomości tej marki, została stworzona przez Juliusza Machulskiego. To autentyczna reklama, która była emitowana w Telewizji Polskiej na przełomie 89' i 90' roku. Klip jest naprawdę świetny. Polecamy!

Bogusław Linda w reklamie papierosów West

Boguś Linda dorabiał w reklamówce papierosów West, a że zazwyczaj w filmach wypalał co najmniej dwa kartony fajek, pasował do tej roli idealnie. Choć początek reklamy nie wskazuje na to, by miało być gorąco, to - zapewniamy - jest ogień! Warto poczekać do 59 sekundy...

Dziwna reklama "Lilly chips"

Nie wiemy, czym kierowali się twórcy tej produkcji. Nas nie zachęcają czipsy przyklejone do ściany, ale wygląda to naprawdę komicznie. Zwłaszcza, gdy kobieta zaczyna się wspinać po ścianie. Zanim autorzy spotów opracowali stosowny język, niektóre reklamy bywały zwyczajnie niezrozumiałe.

"Po co Ci żona? Wystarczy dobry proszek" - reklama Polleny 2000

Reklama Polleny 2000 miała dwie odsłony. W jednej z nich pojawiło się hasło "Ojciec prać". Reklama z pewnością zasługuje na miano "kultowej".

Druga odsłona reklamówki Polleny 2000 z udziałem inżyniera Karwowskiego, Kramera i Pani Piórkowski, która pracy się nie boi. Przypominamy, że w latach 90-tych nie wszyscy byli za pan brat z hasłami takimi jak emancypacja czy poprawność polityczna. Tak po prawdzie, to mało kogo to interesowało.

Reklama podpasek "Nana"

W 1992 roku wyemitowano pierwszą w historii reklamę podpasek. Bardzo nieśmiałą reklamę. Podpaski "Nana" - jak zapewniają producenci - mają zapewnić uśmiech w trudne dni. Co prawda klipy z podpaskami nadal są w reklamie dość nieśmiałe (wystarczy wspomnieć słynny niebieski płyn pojawiający się w każdym z nich), ale... hm. To były trudne początki.

Reklama popularnego mydła "Luksja"

Bardzo odważna - jak na początek lat 90-tych - reklama mydła "Luksja". Dziwi nas jedynie rozmiar mydła, poza tym produkcja naprawdę niegrzeczna.

Więcej o: