Willis, Darwin, Mojżesz, Monroe - co ich łączy?

"Jak zostać królem" w dużej mierze krąży wokół przypadłości króla Jerzego VI. Nie on pierwszy i nie ostatni cierpiał z tego powodu. Zobaczcie, kto jeszcze.
Król Jerzy VI w latach 40. Król Jerzy VI w latach 40. źródło: Wikicommons

Król Jerzy VI

 

Brytyjski monarcha to nietuzinkowa postać na łamach historii. Zamiast zostać królem, wolał wieść spokojne życie u boku ukochanej żony i dwóch córek - Elżbiety (później królowej Elżbiety II) i Małgorzaty. Ale, jak wiemy, życie bywa przewrotne i z powodu abdykacji starszego brata to właśnie Albert Fryderyk został najważniejszą osobą w Wielkiej Brytanii.

 

 

 

Nie miał ani siły ojca, ani czaru brata, a do tego się jąkał, jednak mimo tego był jednym z najlepszych i najbardziej kochanych przez naród monarchów. Jego niesamowita biografia stała się inspiracją dla filmu "Jak zostać królem", który ma na koncie aż 12 nominacji do tegorocznych Oscarów.

 

Więcej o Jerzym VI przeczytacie pod tym linkiem.

Winston Churchill Winston Churchill źródło: Discovery Channel

Winston Churchill

 

W zasadzie nie wiadomo, jak było z jąkaniem u Churchilla. Niektóre źródła podają, że legendarny premier Wielkiej Brytanii miał problemy nie z płynnością wypowiedzi, a raczej z seplenieniem. Otóż największym przekleństwem polityka była niemożność wypowiedzenia "s", które w jego wykonaniu brzmiało jak "sz". Winston odwiedzał różnych specjalistów, którzy kazali mu np. ćwiczyć poprzez powtarzanie takich zdań: The Spanish ships I cannot see for they are not in sight.

 


Mojżesz Mojżesz Fot. Anonymous AP

Mojżesz

 

To właśnie on był pierwszą osobą z opisanym zaburzeniem płynności mowy. W Starym Testamencie miał odpowiedzieć na pytanie Boga: Wybacz, Panie, ale ja nie jestem wymowny, od wczoraj i przedwczoraj, a nawet od czasu, gdy przemawiasz do Twego sługi. Ociężały usta moje i język mój zesztywniał. (Wj 4, 10).


Legendy, opisywane również w Talmudzie, mówią, iż jąkanie Mojżesza było wynikiem testu, któremu poddał go faraon. Miał dokonać wyboru pomiędzy dwoma talerzami: ze złotem - wówczas zostałby skazany na śmierć, oraz żarzącym się węglem - wówczas przeżyłby. Anioł podpowiedział Mojżeszowi dobre rozwiązanie, jednak zakończyło się ono poparzeniami języka.

Karol Darwin Karol Darwin

Karol Darwin

 

Wielki umysł z tajemniczymi chorobami. Prawdopodobnie w dzisiejszych czasach jego dolegliwości nie byłyby niczym nadzwyczajnym, jednak na początku XIX wieku mogły dziwić. Wiemy z różnych źródeł, iż Darwin się jąkał. Najczęściej zacinał się na początku zdania. Największą trudność stanowiło dla niego płynne wymówienie wyrazów zaczynających się na "w".

 

Jednak nie to było największą przeszkodą w zrozumieniu twórcy teorii ewolucji. Sama konwersacja z Darwinem była trudna, ponieważ ciężko było podążać za jego tokiem myślenia. Poza tym, skakał z tematu na temat. W końcu dużo myślał.


Isaac Newton Isaac Newton Fot. National Portrait Gallery London

Isaac Newton

 

Podobno Isaac Newton poprosił o zamknięcie okien parlamentu, aby nikt z zewnątrz nie musiał słuchać jego jąkania się. To przynajmniej powtarzana w wielu miejscach anegdota, którą jeden z blogerów próbuje obalić. Na The Stuttering Blog można znaleźć link do relacji świadków, którzy znali Newtona. Nie ma w nich nic na temat zaburzeń płynności mowy, a wręcz przeciwnie - stwierdzenie, że uczony mówił ładnie i przyjemnie dla ucha, a słowa w parlamencie miały być ograniczone tylko do "czy można zamknąć okna"...

Marilyn Monroe. Najsłynniejsza blondynka wszech czasów. Żadna jasnowłosa piękność jej nie dorówna Marilyn Monroe. Najsłynniejsza blondynka wszech czasów. Żadna jasnowłosa piękność jej nie dorówna Fot. AP/MATTY ZIMMERMAN

Marilyn Monroe

 

Przenieśmy się do czasów bardziej współczesnych. Marilyn Monroe, legendarny symbol seksu, nie miała łatwego dzieciństwa, co niefortunnie odbiło się na jej mówieniu. Jako dziecko wychowywała się w sierocińcach i rodzinach zastępczych i to właśnie pierwsze zetknięcie się z obcym sobie środowiskiem wspomina jako przyczynę jąkania.

- To w sierocińcu zaczęłam się jąkać. Zawieźli mnie tam, wrzeszcząca i płaczącą, i nagle zobaczyłam stołówkę, w której siedziała setka gapiących się na mnie dzieci. Z miejsca się uciszyłam. Wtedy pierwszy raz zaczęłam się jąkać. Później w liceum mianowano mnie sekretarzem klasy na angielskim i za każdym razem, kiedy musiałam odczytać protokół, mówiłam: "Protokół z ostatniego s-s-s-spotkania". To było okropne. Trwało jeszcze dwa lata, aż skończyłam 15 lat.

 

Bruce Willis Bruce Willis Bruce Willis

Bruce Willis

 

Najtwardszy z twardych również cierpiał jako dziecko z powodu jąkania się. Paradoksalnie, w zwalczeniu go pomogła mu praca. Bruce Willis na scenie zaczął mówić płynnie.

- Strasznie się jąkałem jako dziecko. Mniej więcej od 9 do 17 roku życia. Niesamowita rzecz stała się w szkole średniej. Parodiowaliśmy sztukę teatralną i kiedy wszedłem na scenę przestałem się jąkać. Gdy z niej zszedłem, znowu zacząłem. Stwierdziłem, że to cud i muszę się tym bardziej zainteresować - mówił w wywiadzie dla Readers Digest.

Jak widać jąkanie wyszło mu na dobre - odkrył swoje powołanie i zarabia grube miliony.

Tiger Woods

 

Wybitny golfista, i mniej wybitny mąż, znalazł ciekawy sposób na pokonanie jąkania. W wywiadzie dla CBS przyznał, że było mu ciężko, ale nie poddawał się i w końcu osiągnął wymarzony efekt.

- Mówiłem do mojego psa, który siedział i słuchał mnie, tak długo, aż zasypiał. W końcu nauczyłem się, jak to robić.

Mówi się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Coś rzeczywiście w tym jest.

Rowan Atkinson Rowan Atkinson Rowan Atkinson

Rowan Atkinson

 

Brytyjski komik nie należy do grupy szczęśliwców, która z jąkania się wyrosła. Na pytanie jednego z czytelników Time'a o swoją przypadłość, odpowiedział:

- To pojawia się i znika. Wszystko zależy od mojego zdenerwowania, ale może stanowić problem. Zauważyłem, że kiedy gram postaci zupełnie odmienne ode mnie, jąkanie znika. Pewnie ten fakt był jedną z moich inspiracji do wybrania tego zawodu.

Ciekawe, czy dlatego Jaś Fasola prawie nie mówi?

 

 

Owsiak i Michnik

 

I na koniec coś z naszego podwórka bez zbędnego opisu, bo to twarze raczej znane. Jąkanie Jurka Owsiaka to jego znak rozpoznawczy. Podobnie jest w przypadku Adama Michnika.

 

Więcej o: