Ten kontrowersyjny i prosty test pokaże, czy twoje dziecko da sobie radę w życiu

Test marshmallow (pianek do jedzenia) choć z pozoru wydaje się zabawny, to w rzeczywistości może dużo powiedzieć o przyszłości twojego dziecka.

Walter Mischel, psycholog z uniwersytetu w Stanford, w latach 60-tych przeprowadził badanie na grupie 653 dzieci. Maluchy zostały umieszczone w sali przy stole, na którym czekała na nie słodka nagroda. Instrukcja zadania, które miały wykonać, była prosta: możesz zjeść piankę w tej chwili lub zaczekać, aż wrócę i wtedy otrzymać dwie. Dzieci, które wybrały opcję drugą zostały poddane obserwacji. 

Najpierw podsumujmy, co się wydarzyło. Kamery zarejestrowały walkę maluchów z pokusą. W oczekiwaniu na naukowca, dzieci wierciły się, ziewały, okazywały znudzenie, lizały piankę, przestawiały ją, a niektóre nawet podgryzały. Ich zachowanie to nic innego jak trening samokontroli. Tylko 30 proc. badanych umiało powstrzymać się przez 15 minut przed zjedzeniem słodkości. 

 

Eksperyment miał jedną ważną rolę - pokazał wpływ umiejętności odraczania gratyfikacji (powstrzymywanie się przed zjedzeniem), na sukcesy w edukacji. Test Marshmallow nie badał indywidualnych zdolności dzieci, czy ich talentów. Pokazywał jednak, jakie mają szanse na odniesienie sukcesu w życiu. Odraczanie ma ogromny wpływ na to, jak wykonujemy zadania, czy jesteśmy zorganizowani, terminowi i czy potrafimy radzić sobie ze stresem. 

Po kilkunastu latach naukowiec wysłał rodzicom, których dzieci brały udział w eksperymencie, ankiety. Miały one za zadanie sprawdzić, jak te maluchy radzą sobie w szkole. Wnioski nie powinny zaskakiwać, ponieważ te, które powstrzymały się od zjedzenia pianki, wypadły w teście zdecydowanie lepiej. Zanotowano wyższe wyniki na poziomie skupienia uwagi, koncentracji na wykonywanym zadaniu oraz radzenia sobie ze szkolnym stresem.

A TERAZ ZOBACZ: Naukowcy odkryli, że cesarskie cięcia wpływają na ewolucję. W Polsce to aż 40% wszystkich porodów

Więcej o: