Z czego trzeba się spowiadać? Lista grzechów jest długa a na niej m.in. joga

Według statystyk tylko 1/3 katolików uczestniczy w niedzielnych mszach. Tymczasem pewnie niewielu wie, że lista grzechów, z których trzeba się spowiadać, jest długa, a wiele pozycji nieoczywistych i... kuriozalnych.

Każdy wierny przynajmniej raz w roku powinien przystąpić do spowiedzi. Spowiedź to sakrament pokuty, zaś lista grzechów jest o dziwo zmienna.

Lista grzechów 2018

Lista grzechów jest aktualizowana w miarę postępu cywilizacji. Niektórych występków nie można było popełnić np. 40 lat temu, a dzisiaj są już powszechnością.

W konfesjonale spowiedź wiernego musi uwzględnić grzechy ciężkie i grzechy śmiertelne. Wszystkie inne, czyli tzw. grzechy powszednie, odpuszczane są w zbiorowym akcie pokuty, który następuje na początku każdej mszy świętej.

Z czego trzeba się spowiadać w 2018 roku?

Lista grzechów ciężkich jest długa, a wiele pozycji na niej może być dla niektórych absurdalnych. Tymczasem grzechy ciężkie to takie, które popełniamy z pełną świadomością czynu. Jednocześnie możemy nawet nie wiedzieć, że właśnie popełniamy grzech. Bo kto wie, że uprawianie jogi również jest zaliczane do grzechów ciężkich i trzeba się z niego spowiadać w konfesjonale?

- mobbing - jeśli mobbingujesz pracowników lub współpracowników, ośmieszasz ich, umniejszasz ich wartość, musisz się z tego wyspowiadać, bo jest to grzech ciężki

- in vitro - zabieg zapłodnienia pozaustrojowego także jest grzechem ciężkim i jest on niezgodny z naukami Kościoła. Kościół uważa, że przy okazji niszczone jest nowe życie, dlatego możesz w niektórych kościołach w ogóle nie otrzymać rozgrzeszenia

- hejt w internecie - piszesz złośliwe komentarze lub zdarza Ci się być internetowym trollem? To również jest grzech ciężki, z którego trzeba się spowiadać

- dręczenie zwierząt - jeśli swoimi działaniami sprawiasz, że zwierzę jest męczone lub wręcz dręczone, popełniasz grzech. Do dręczenia zwierząt zaliczane jest również zostawienie psa w samochodzie lub porzucenie

- uprawianie jogi - według szczecińskiej parafii św. Jadwigi Królowej uprawianie jogi jest grzechem ciężkim. Joga, wg. proboszcza tej parafii, otwiera drzwi demonom i stoi w sprzeczności z nauką kościoła

- seks z wibratorem - lub innym przedmiotem, na cenzurowanym znalazła się również dmuchana lalka, żeby było po równo

- produkcja niezdrowej żywności

- nadmierne bogacenie się - jeśli wszystko podporządkowujesz zarabianiu, grzeszysz

- zatruwanie środowiska - niewielu z nas ma własną fabrykę, ale za to zdarza nam się nie wyrzucić śmieci do kosza lub spalić to i owo w ogniu. To też jest grzech ciężki i wymaga spowiedzi

- aborcja - za wykonaną aborcję lub pomoc w tejże i namawianie grozić może nawet ekskomunika, czyli wykluczenie ze wspólnoty

Za te grzechy ksiądz nie da rozgrzeszenia. Kiedy spowiedź jest nieważna?

Za większość grzechów z listy ksiądz udzieli rozgrzeszenia raczej bez problemów (za aborcję naturalnie nie, chyba, że rozgrzeszenia udzieli biskup). Ale jest jeden warunek - postanowienie poprawy. Jeśli z konfesjonału wyjdziemy znów do tego samego życia, z którego właśnie się spowiadaliśmy, spowiedź jest nieważna.

Najprostszym przykładem jest życie w konkubinacie, który również jest grzechem ciężkim i wymaga wizyty w konfesjonale. Po udzieleniu rozgrzeszenia wierny powinien właściwie tego samego dnia jeszcze wyprowadzić się od swojego partnera.

Z części grzechów ciężkich, których nie może rozgrzeszyć zwykły "szeregowy" ksiądz, rozgrzeszyć może biskup i kapłan jeszcze wyższy stopniem. Jest jednak grzech, którego nie rozgrzeszy nawet papież.

Grzech przeciwko Duchowi Świętemu to grzech, którego nie można odpuścić:

- o łasce Bożej rozpaczać;
- przeciwko miłosierdziu Bożemu zuchwale grzeszyć;
- uznanej prawdzie chrześcijańskiej się sprzeciwiać;
- bliźniemu łaski Bożej zazdrościć;
- na zbawienne napomnienia zatwardziałe mieć serce;
- rozmyślnie trwać w niepokucie

Nawet znieważenie Najświętszego Sakramentu nie jest tak poważnym grzechem - ze świętokradztwa może rozgrzeszyć papież, zaś z grzechu przeciwko Duchowi Świętemu nikt.

Więcej o:
Komentarze (10)
Z czego trzeba się spowiadać? Lista grzechów jest długa a na niej m.in. joga
Zaloguj się
 • skromne-zero

  Oceniono 3 razy 3

  Śmiertelnym grzechem jest wysyłanie dzieci do klasztorów, seminariów czy na lekcje religii.

 • skromne-zero

  Oceniono 2 razy 2

  Trzeba się spowiadać z chodzenia do kościoła i wiary w klepane tam wierszyki i opowiadane bajeczki.
  Ja się wyspowiadałam, przy kieliszku szampana:)))

 • maciek7783

  Oceniono 1 raz 1

  Grzechem ciężkim jest wiara w to, że urzędnicy kościoła katolickiego maja coś wspólnego z Panem Bogiem !!!!!!

  Więc nigdy przenigdy nie daję na tacę,
  ćwiczę jogę i lecę kupić sobie wibrator ewentualnie lalkę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Oceniono 1 raz 1

  Hehehe Kobieta ma grzech z wibratorem Księża chcą by Kobiety wibrator zamieniły na najniższego duchownego w okolicy bo po co mają jeszcze na paliwo wydawać by pojechać do i niego miasta do burdelu a tak będą mieli cichodajki blisko parafii.

 • Łukasz Szwarc

  Oceniono 1 raz 1

  Już po raz kolejny widzę w internecie ironiczne wzmianki o tym, że joga jest grzechem, jak gdyby stwierdzenie to było z gruntu fałszywe lub pozbawione sensu. Tego czy joga jest grzechem czy nie, to nie wiem, ale z punktu widzenia filozofii chrześcijańskiej (na poziomie, na którym ją znam) odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. To, że uprawiana jest wyłącznie jako praktyka fizyczna nie zmienia faktu, że jest to praktyka wywodząca się bezpośrednio z hinduizmu. A owe ćwiczenia są tak na prawdę tylko jedną z kilku jog, a wszystkie są duchową praktyką hinduistyczną, niczym modlitwa dla chrześcijan. Reasumując joga może wchodzić w konflikt z 1 przekazaniem dekalogou. W kwestii rozwiania wątpliwości; jestem ateistą i pojęcie grzechu czy praktyki duchowej są mi empirycznie obce.

 • 92ilme

  Oceniono 1 raz 1

  "rozmyslnie trwac w niepokucie"
  Czy ktos wie co to jest "niepokuta"?

 • kl001

  Oceniono 1 raz -1

  Grzechem jest judaizm i okaleczanie penisów niemowląt.

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 1 raz -1

  wątpie zeby to pisał ksiazdz, raczej jakis dzinnikarzyna nazmyślał, lista grzechów jest dłuższa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX