Latające mrówki są już w całej Polsce. "Trudno się przedrzeć przez roje owadów"

Plaga latających mrówek niepokoi już całą Polskę. Ludzie skarżą się, że przez chmary owadów czasem trudno się przedostać i są bardzo uciążliwe.

Latające mrówki to tak naprawdę hurtnice pospolite. Gatunek jest jednym z najpospolitszych w Europie i występuje w pokaźnych ilościach nawet w centrach dużych miast. 

Latające mrówki. Skąd się biorą?

Zwykle hurtnice przebywają w podziemnych gniazdach, jednak wychodzą z nich podczas okresu godowego. Rozpoczyna się on na przełomie lipca i sierpnia. Owady przygotowują się do lotu godowego i chmarami wylatują z gniazd, co niepokoi mieszkańców miast.

Wyglądają jak latające mrówki. Niby nie kąsają, ale jest ich tak dużo, że trudno się przez te roje przedrzeć - mówią mieszkańcy Chorzowa w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".

Na zamkniętej grupie "Teoretycznie tak – grupa pronaukowa" na Facebooku pojawił się post, pod którym posypały się komentarze potwierdzające, że to także problem innych miast.

W Piotrkowie w ten weekend tez było ich pełno.
Poznań ma od dzisiaj ten sam problem!
Kraków. Od dwóch tygodni pełno tego ustrojstwa łazi po chodnikach.
Dzisiaj w Gdańsku pojawiło się pełno owadów podobnych do tego ze zdjęcia. Plaga objęła pół miasta.

Czy latające mrówki mogą zaszkodzić?

Jak donosi "Dziennik Zachodni", przyrodnicy podkreślają, że mrówki nie są jadowite i nie zagrażają naszemu zdrowiu. Co prawda są uciążliwe, ale dobra wiadomość jest taka, że wkrótce zjawisko minie i powróci dopiero za rok. 

Jak się pozbyć latających mrówek z mieszkania?

Najprostszy sposób na latające owady, które chętnie odwiedzają nasze mieszkania w poszukiwaniu pożywienia, to zamontowanie w oknach ochronnej siatki tzw. moskitiery. Zwykle jest ona łatwa w montażu i wielorazowa, dlatego po okresie największych inwazji owadów bez trudu można ją zdjąć i schować na rok do szafy.

Oprócz tego możemy próbować pryskać okolice okien specjalnymi preparatami lub zostawiać w pomieszczeniach miód na talerzach, w którym zachłanne owady szybko się utopią. Mrówki doskonale odstrasza też sól oraz ocet.

Myk na ekologiczną obrożę przeciw kleszczom. Twój zwierzak będzie ci wdzięczny

Więcej o: