Zmiany w kodeksie ruchu drogowego już niebawem. Dotyczą nie tylko jazdy, ale też wyposażenia auta

Zmiany w przepisach ruchu drogowego mogą pojawić się już wkrótce. Trwają prace nad trzema nowymi zasadami, których przestrzeganie ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

Resort infrastruktury pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi kodeksu ruchu drogowego. Jak donosi 'Auto Świat', polska chce dostosować się do zasad, które już dawno obowiązują i sprawdzają się w innych krajach Unii Europejskiej. Zmian nie będzie dużo, jednak dotyczą każdego kierowcy. 

Jakie będą zmiany w kodeksie ruchu drogowego?

- obowiązkowa apteczka w każdym pojeździe,

- obowiązek zostawiania korytarza życia na autostradzie,

- określenie minimalnego odstępu między samochodami.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Aktualnie obowiązek wożenia apteczki mają między innymi takie pojazdy jak autobusy, taksówki i auta przeznaczone do nauki jazdy. Przed końcem 2018 przepis może dotyczyć już wszystkich. Jeśli zmiany wejdą w życie, poza apteczką wyposażoną w środki opatrunkowe, maseczki do sztucznego oddychania, zbijak do szyb oraz koc, każdy kierowca będzie musiał wozić ze sobą także gaśnicę oraz trójkąt.

Ułatwianie karetce dojazdu lub przewożenia rannych w wypadku jest obowiązkiem każdego kierowcy. Jednak do tej pory za nieprzestrzeganie tej zasady nie groził mandat. Teraz ma się to zmienić. Korytarz życia na autostradach ma być obowiązkowy, a jazda nim bez uprawnień - karana.

Obecnie w prawie drogowym widnieje zapis, że kierowcy muszą zachowywać odpowiedni odstęp między pojazdami, aby nie doprowadzić do zderzenia przy hamowaniu. Za granicą natomiast obowiązują zapisy o dokładnych odległościach, dostosowanych do prędkości aut. 

W Niemczech odległość między samochodami na drodze nie może być mniejsza niż połowa prędkości, jaką jedzie dane auto. W przypadku jazdy z prędkością 100 km/h, kierowca musi zachować 50 metrów dystansu między drugim autem.

Korzystając z telefonu za kółkiem, zwiększasz ryzyko wypadku aż 23 razy

Więcej o: