"Byłaś serca biciem". Miłosny trójkąt zakończyło dziewięć strzałów na parkingu

Wielka miłość i wielka tragedia. Andrzej Zaucha i Zuzanna Leśniak zostali zamordowani jesienią 1991 roku. Zazdrosny mąż oddał dziewięć strzałów z karabinu sportowego, zabijając żonę i jej kochanka.

Romans Andrzeja Zauchy i Zuzanny Leśniak

Zuzannę Leśniak Andrzej Zaucha poznał w 1988 roku podczas jubileuszu jego 20 lat pracy na scenie. Dla artysty zaśpiewali znajomi, w tym młoda i piękna aktorka - Leśniak, jednak wówczas była ona dla niego jedynie koleżanką. Jego serce należało do żony - Elżbiety, która zmarła rok później w wieku 39 lat na udar mózgu. Zaucha głęboko przeżył odejście ukochanej, a pocieszenie dała mu praca oraz Leśniak. Przyjaciel Zauchy - Krzysztof Jasieński podkreśla jednak, że artysta nigdy nie pałał takim uczuciem do młodej kochanki, jakie miał do swojej żony. 

"Całą tę historię z Zuzią widzę w innym świetle niż większość. Po pogrzebie Elżbiety odbyłem z Andrzejem poważną rozmowę o życiu. On głęboko przeżył śmierć żony. Wiedziałem, że Zuzę i Andrzeja łączy jakaś przyjaźń, ale nie interesowałem się jaka. Nie byli osobami, które często zmieniają partnerów i są kochliwe – wręcz przeciwnie. Nie dziwię się, że Zuzanna była Andrzejem zafascynowana, na jego widok robiły jej się oczy jak spodki. Ona lgnęła do niego, nie on do niej. Ale był w trudnym momencie życia, potrzebował bliskości. Nie róbmy z tego harlequina" - wyjaśnił Jasiński cytowany przez "Fakt".

Andrzej Zaucha i Ewa BemAndrzej Zaucha i Ewa Bem kRZYSZTOF KAROLCZYK / Agencja Wyborcza.pl

Zanim Zuzanna wdała się w romans z piosenkarzem wyszła za mąż za francuskiego reżysera Yvesa Goulais’a. Początkowo ich małżeństwo było szczęśliwe, jednak podczas jednego ze służbowych wyjazdów męża aktorka zaczęła spotykać się z Andrzejem Zauchą. W końcu ich romans wyszedł na jaw, kiedy po powrocie zza granicy Goulais próbując wejść do domu, odkrył że w drzwiach jest klucz. Z przerażeniem pomyślałam, że jego żona zasłabła, jednak kiedy wyważył drzwi, okazało się, że Leśniak siedzi na łóżku, a Zaucha w pośpiechu zakłada spodnie. Reżyser widząc to, wpadł w szał i uderzył piosenkarza, a następnie wyrzucił go z domu. "Nie ma czasu się rozliczyć, ale będę musiał cię zabić!" - wykrzyczał Goulais za wychodzącym Zauchą.

Kolejny raz spotkali się 10 października 1991 roku, tuż po spektaklu "Pan Twardowski", w którym Andrzej Zaucha zagrał główną rolę. Po 22.00 opuścił krakowski Teatr STU razem z aktorką Zuzanną Leśniak i skierował się do samochodu.

Zobacz też: Wielka miłość i wielka tragedia. Dla "pięknej Zosi" Łazuka do tej pory śpiewa piosenkę o miłości

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Zabójca Zauchy: Miałem w sobie taką nienawiść, że byłem poza granicą tego, co ludzkie

Na parkingu przed teatrem czekał już na parę Yves Goulais - mąż kobiety, który obserwował  mercedesa piosenkarza. - Siedziałem w samochodzie i miałem w sobie taką nienawiść, że byłem poza granicą tego, co ludzkie - przypomina słowa Goulais wypowiedziane podczas rozprawy sądowej "Gazeta Krakowska". Kiedy para wsiadła do auta, w ich kierunku ruszył zazdrosny mąż kobiety, kiedy znalazł się tuż przy drzwiach kierowcy, Leśniak wybiegła z auta i starała się odciągnąć męża od pojazdu, jednak ten bez trudu ją odepchnął, tuż po tym również Zaucha wysiadł z auta. W tym momencie Yves Goulais oddał strzały w kierunku artysty. 

Do zabójstwa pary mężczyzna użył nielegalnie sprowadzonego do kraju karabinu sportowego kaliber 5,6 mm o obciętej lufie i kolbie. Po pierwszych trzech strzałach Zaucha zaczął osuwać się na ziemię, wówczas Goulais strzelił po raz czwarty, tym razem kula trafiła Zuzannę Leśniak, która po chwili padła na ziemię obok piosenkarza. Mąż kobiety nie wiedział, że pocisk trafił w jego żonę, początkowo myślał, że zemdlała. Zanim odszedł z miejsca zdarzenia, zmienił magazynek w broni i pięć razy strzelił w ciało Zauchy. 

Andrzej Zaucha zginął na miejscu. Zuzanna Leśniak została zabrana przez karetkę 20 minut po zdarzeniu na Oddział Torakochirurgii Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie zmarła. 

Yves Goulais po zabójstwie Andrzeja Zauchy i Zuzanny Leśna sam zgłosił się na policję. W sądzie nie prosił o niższy wymiar kary, mówił:

Żadna kara nie będzie dostateczna dla mnie, bo ludzkie życie nie ma ceny

Sąd zdecydował, że francuski reżyser za popełnione przestępstwa spędzi 15 lat w więzieniu, na wolność wyszedł w 2005 roku. Został skazany za umyślne zabicie Andrzeja Zauchy i nieumyślne spowodowanie śmierci swojej żony. W więzieniu kończył studia i kręcił filmy. Po wyjściu na wolność zmienił imię i nazwisko, po czym znalazł pracę w swoim środowisku - zaczął tworzyć scenariusze m.in. dla telewizji TVN i TVP.  

<<Reklama>> Biografia Andrzeja Zauchy dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Grób Andrzeja ZauchyGrób Andrzeja Zauchy Domena Publiczna / By Zygmunt Put Zetpe0202 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27979873

Więcej o: