Jak i kiedy sadzić pomidory? Dzięki tym banalnym metodom będą najlepiej owocowały

Jeżeli zastanawiasz się jak i kiedy sadzić pomidory mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Nadchodzi właśnie idealny moment, aby to zrobić. Przedstawimy też kilka banalnych metod, dzięki którym osiągniesz najlepsze plony.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pomidory to warzywa lubiane prawie przez wszystkich. Dzięki temu, że roślina ta nie jest zbyt wymagająca w uprawie możemy zobaczyć jej krzaki zarówno na wsiach jak i w miastach. Odpowiemy dziś na pytanie kiedy jest najlepszy moment, aby umieścić je w gruncie, a także co zrobić by bujnie owocowały.

Zobacz wideo Wpływają na libido i potencję, a także zapobiegają nowotworom. Cudowne pomidory!

Kiedy sadzić pomidory? Nadszedł najlepszy moment

Jeżeli posiadamy w swoim domu dobrze wyhodowaną sadzonkę pomidora i chcemy umieścić ją w gruncie lub donicy na zewnątrz, musimy robić to w odpowiednim czasie. Jest on uzależniony od tak zwanych "mroźnych ogrodników". Jest to już ostatni moment, w którym może dojść do wystąpienia przymrozków w naszym kraju. W związku z tym naszą sadzonkę możemy umieścić w gruncie dopiero po 20 maja.

Co jednak bardzo ważne przesadzanie rozsad powinno się poprzedzić ich hartowaniem. Aby to zrobić, przez około 7 dni należy utrzymywać pomidora w temperaturze nieco poniżej 10 stopni Celsjusza. Dodatkowo w tym czasie ograniczyć podlewanie oraz stopniowo zwiększać intensywność wietrzenia. Dzięki temu zbiegowi będziemy mieć większą pewność, że oślina się przyjmie i wyda bujne plony.

Jak sadzić pomidory w gruncie? Dzięki tym banalnym metodom osiągniesz najlepsze plony

Oto dokładna instrukcja jak sadzić pomidory w gruncie krok po kroku:

  • Wybrana przez nas sadzonka pomidora do sadzenia powinna być zdrowa a jej wysokość to od 15 do 30 cm. Dodatkowo posiadać powinna 5–7 liści i rozbudowany, zdrowy system korzeniowy.
  • Rozsadę sadzimy na grządkach w wyznaczonych wcześniej rzędach z zachowaniem odległości między roślinami. Te wysoko rosnące umieszczajmy co 40–50 cm. Jeżeli jednak nasza odmiana jest bardziej krzaczasta, wykopujemy dla niej dołki co 30–90 cm. Dla pomidorów optymalna liczba roślin na 1 m2 wynosi 3–4 sztuki.
  • Sadzonkę przed wysadzeniem dobrze podlewamy.
  • Pomidory sadzimy do wcześniej przygotowanych dołków, wkładając ją aż po pierwsze liście właściwe. Dodatkowo rozkładając korzenie tak, aby nie były podwinięte i załamane, a następnie przysypując ziemię, delikatnie ją ugniatając.
  • Pomidory wymagają podpór, dlatego przy każdym posadzonym krzewie pomidora trzeba od razu wbić drewniany palik, do którego później rośliny zostaną przywiązane.

Jak sadzić pomidory w donicy? Ważna jest odpowiednia odmiana

Wybierając odmianę do uprawy w doniczce, zdecydujmy się lepiej na odmiany karłowe. Najczęściej wybierane odmiany drobnoowocowe (tzw. koktajlowe) i karłowe do uprawy pojemnikowej, na balkon czy taras, to: Batory, Koralik, Maskotka, Olka Polka Bajaja, Balconi Red, Pendulina Red, Venus, 'Vilma', Tiny Tim, Yellow Pearl.

Gdy posiadamy już zdrową i wyrośniętą sadzonkę to sadzimy ją do dużych doniczek o wymiarach około 40 cm w żyznym i przepuszczalnym podłożu. Umieszczamy je nieco głębiej niż rosły w doniczce (w rozsadzie) najlepiej umieścić je w ziemi aż do pierwszych liści właściwych. Na dno doniczki trzeba wysypać warstwę keramzytu, który stworzy odpowiedni drenaż i zapobiegnie zaleganiu wody. Dodatkowo w dnie doniczki muszą być duże otwory odpływowe. Podłoże warto wymieszać też z hydrożelem, który będzie gromadził wodę na okresy suszy, ale nie jest to konieczne.

Buzz.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: