Jak pozbyć się mrówek z domu i ogrodu? Domowe i banalne sposoby na skuteczne zwalczenie owadów

Mrówki, podobnie jak inne owady, nie są mile widziane w naszych domach. Choć nie są niebezpieczne, z całą pewnością są uciążliwe. Szczególnie gdy pojawi się ich całe stado grasujące w kuchni czy salonie. Jak więc pozbyć się mrówek z domu i ogrodu?

Szukasz sprawdzonych i skutecznych porad domowych? Po więcej zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Mrówki to owady, które występują w zasadzie pod każdą szerokością geograficzną. Na całym świecie występuje ok. 12 tysięcy gatunków mrówek, w Polsce - 103. Większość z nich zamieszkuje budowane przez siebie gniazda - mrowiska. Do domów zaglądają głównie w poszukiwaniu pokarmu, wilgoci i schronienia. To dlatego przede wszystkim latem mrówki stają się częstymi, choć nieproszonymi, gośćmi w naszych domach. W walce z mrówkami kluczowe jest ich właściwe rozpoznanie i zastosowanie środków zapobiegawczych. Nie musimy od razu sięgać po środki chemiczne. Pomocne okazują się domowe sposoby na mrówki.

Zobacz wideo Pająki, mrówki, mole... Sprawdź, jak domowymi sposobami pozbyć się insektów

Gatunki najczęściej spotykane w domach. Nie tylko mrówki faraonki

Najczęściej w domach spotkać można mrówki faraonki. To przede wszystkim one budują w nich swoje gniazda. Rozmnażają się bardzo szybko. Są niewielkie, żółte, ciemnoczerwone, a nawet brązowe. Żywią się wszystkim, co znajdą w naszym domu. Nie ogranicza ich też wysokość budynku mieszkalnego. Do mieszkań przedostają się drzwiami, szparami w oknach, a nawet otworami w elewacji czy wentylacją.

Hurtnice z kolei częściej spotkać można w ogrodach, choć pojawiają się również w domach. Potrafią zbierać pokarm z daleka od swoich gniazd. W ogrodach budują mrowiska pod kamieniami czy płytami chodnikowymi. Ich obecność oznacza również często inwazję mszyc, te mrówki wykorzystują je bowiem jako źródło spadzi.

Jak pozbyć się mrówek z domu? Sprawdzone sposoby

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od poszukiwania gniazda. W tym celu warto śledzić ścieżki, jakie wybierają mrówki.

Gdy gniazdo odnajdziemy poza naszym domem, np. w ogrodzie czy na balkonie, sprawa jest dość prosta. Wystarczy odstraszyć owady, np. rozsypując sól, cynamon, piołun czy rozkładając liście pomidorów na ich ścieżkach. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu wszystkich możliwych wejść do mieszkań, w tym szpar przy przewodach czy rurach. By zapobiec niechcianym wizytom mrówek, regularnie sprzątajmy resztki jedzenia i okruchy ze stołu czy blatu. 

Gdy znajdziemy mrowisko wewnątrz, konieczne może być jego uprzątnięcie i zatrucie przy pomocy specjalistycznych środków lub zalanie go wrzątkiem, jeśli to możliwe. Gniazdo możemy również zasypać solą czy ziarnami ryżu. Te ostatnie po jakimś czasie zaczną fermentować i pokrywać się pleśnią, która jest zabójcza dla mrówek.

Drożdże i pieprz. Jak pozbyć się mrówek naturalnymi sposobami?

Jeśli nie chcemy korzystać z silnych środków czy sklepowych trutek, pomocne będą domowe i naturalne metody. Soda oczyszczona i sól rozsypane na ścieżkach czy przed drzwiami balkonowymi zniechęcą owady do odwiedzin. Drożdże z kolei zadziałają jak pułapka. Ich zapach i smak przyciągną mrówki. Wystarczy 100 g drożdży wymieszać ze 100 g cukru i litrem wody, a następnie odstawić na ok. godzinę. Po tym czasie mieszankę rozlać do niewielkich pojemników i rozłożyć w miejscach, w których najczęściej przebywają mrówki.

Odstraszająco zadziała na nie również pieprz. Wystarczy 5 łyżek drobno zmielonego pieprzu czarnego wymieszać ze szklanką wody, a przelaną do spryskiwacza miksturę rozpylić tam, gdzie pojawiają się mrówki.

Czego nie lubią mrówki? Zapachy, które je odstraszą

W kuchennych szafkach możemy rozłożyć pastylki z kamforą, a miejsca, w których często pojawiają się mrówki spryskać octem. Nieprzyjemne dla nich zapachy zdezorientują je i odstraszą. W ogrodzie czy na balkonie warto posadzić lawendę, miętę, bazylię czy majeranek. Ich zapach skutecznie zniechęci mrówki do odwiedzin.

Więcej o: