Jak prać poduszki z pierza? Możesz zrobić to sam! Szybki poradnik krok po kroku

Poduszka z pierzastym wsadem to jeden z najmiększych i najprzyjemniejszych elementów pościeli. Puch pod warstwą materiału jest przyjemny w dotyku i ponadto świetnie odprowadza wilgoć. Problemy z nią zaczynają się w momencie, w którym chcemy ją wyprać. Jak prać poduszki z pierzem? Oto kilka porad.

Więcej ciekawych porad znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Poduszki z pierzem to częsty wybór wielu ludzi kupujących nowe zestawy pościeli. Puch jest niezwykle wygodny, przy okazji zapewniając niezły komfort termiczny. W zasadzie jedynym minusem tego rodzaju poduszek jest zadbanie o ich czystość. Większość producentów zabrania m.in. własnoręcznego czyszczenia produktu. Jednak, dzięki paru sposobom możesz zadbać o higienę swojego Jaśka, nie narażając się przy tym na jego zniszczenie i koszta. W takim razie, jak prać poduszki z pierzem na własną rękę?

Zobacz wideo Co ile należy prać ręczniki?

Jak prać poduszki z pierza? Niskie obroty i temperatura kluczem do sukcesu

Praktycznie żadna z dostępnych na rynku poduszek z pierzem nie nadaje się do prania w domowej pralce lub nawet w pralni chemicznej. Co robić w takiej sytuacji? Przecież poduszka jest jednym z miejsc w naszym domu, które jest najczęściej wystawione na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Mowa tu m.in. o martwym naskórku, drobnoustrojach, czy choćby pocie. Jak w takim razie uporać się z zabrudzoną poduszką? Najlepiej jeśli zrobisz to ręcznie bez użycia silnych detergentów. Jeśli jednak koniecznie musisz skorzystać z pralki, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim sprawdź, czy poduszka nie ma żadnych uszkodzeń. Każda dziurka to potencjalna droga ucieczki dla zgromadzonego w środku pierza. Kolejny krok to zapewnienie pościeli odpowiednio przestronnego miejsca. Jeśli bęben twojej pralki jest stosunkowo mały, pierz poduszki pojedynczo. Do środka wrzuć kilka piłeczek do tenisa - zapewnią pościeli utrzymanie swojej puchowej struktury. Ustaw program, który będzie łączył ze sobą bardzo niskie obroty i temperaturę nieprzekraczającą 40 stopni Celsjusza.

Pranie poduszki z pierza - o czym musisz pamiętać?

Piorąc poduszki z pierza, nie możesz zapomnieć także o sposobie suszenie pościeli. Pod żadnym pozorem nie używaj mechanicznych suszarkach. Działanie tych urządzeń w połączeniu z puchem może trwale je uszkodzić. Najlepiej będzie, jeśli wywiesisz je na suszarce wyciągniętej na świeże powietrze. Pamiętaj, aby co jakiś czas przekładać je na drugą stronę, przy okazji lekko je otrzepując. W ten sposób dobrze napowietrzysz poduszki, przy okazji zapobiegając zbiciu się pierza. 

Więcej o: