Arachnofobia to rodzaj fobii, która polega na strachu przed pająkami, osoba, która odczuwa lęk, zniekształca obraz tego stawonoga, w jej wyobrażeniu jest on o wiele większy niż w rzeczywistości. Nawet bardzo małe zwierzę lub już sama myśl o pająku powoduje uczucie śmiertelnego zagrożenia. Arachnofobia może objawiać się atakiem paniki, napadami płaczu, krzykiem lub ucieczką. Dodatkowo często występują też fizyczne objawy charakterystyczne dla silnego stresu: dreszcze, pocenie się, kołatanie serca, drżenie rąk, nudności, a nawet wymioty.
Czy pająki w Polsce są groźne? Wszystkie rodzaje pająków w Polsce są jadowite, ale dobra wiadomość jest taka, że nie stanowią większego zagrożenia dla człowieka. W najgorszym wypadku ukąszenie pająka można porównać do użądlenia przez osę. Nawet duże pająki w Polsce nie zagrażają życiu ani bezpieczeństwu przeciętnego człowieka. Jedyną grupą, która faktycznie może obawiać się ugryzienia pająka, są alergicy, dzieci oraz osoby starsze. W przypadku alergików reakcja na ugryzienie będzie gwałtowna, w najgorszym przypadku może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, ale są to niezwykle rzadkie sytuacje. Zdecydowanie częściej może pojawić się świąd, ból oraz zaczerwienienie skóry. U dzieci oraz osób starszych rozwój objawów może szybciej nabrać na sile. W przypadku zakażenia bakteryjnego pojawi się ropny czop. Osobom uczulonym zaleca się noszenie przy sobie ampułkostrzykawki z adrenaliną, którą należy podać domięśniowo i następnie przewieźć taką osobę do szpitala.
W rogach pokoju, w łazience lub w piwnicy… Poniżej prezentujemy spore okazy, które czy tego chcemy, czy nie mogą mieszkać razem z nami.
Kątnik domowy większy
Ciemnobrązowy pająk, którego wielkość razem z odnóżami może osiągnąć nawet 7 cm. Ugryzienie kątnika jest bardzo bolesne, ale do takiej sytuacji może dojść tylko w przypadku, gdy chcemy złapać pająka, który będzie się bronił.
Kątnik domowy większy Shutterstock
Sidlisz piwniczny
W kategorii największy pająk w Polsce, którego można spotkać w domowym zaciszu, sidlisz piwniczny zdecydowanie zajmuje miejsce na podium. I chociaż nie stanowi on większego zagrożenia dla człowieka, to może być źródłem problematycznych mikroorganizmów (na przykład gronkowiec złocisty).
Największy pająk w Polsce - bagnik nadwodny
Poza domem można spotkać jeszcze większe okazy, bagnik nadwodny to jeden z największych pająków w Polsce. Wielkość tego pająka może osiągnąć nawet 8 cm. To wyjątkowo groźny okaz, którego z całą pewnością nie powinno się łapać w ręce. Ugryzienie jest bolesne, a jad prowadzi do zatrucia organizmu.
Bagnik nawodny. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Jeden z największych pająków w Polsce w postaci bagnika nawodnego może zostać zdetronizowany przez tarantulę ukraińską, która jest bardzo dużym gatunkiem z rodziny pogońcowatych. 3,5 cm, tyle mierzy sam odwłok bez odnóży. Ukąszenie tarantuli ukraińskiej jest bardzo bolesne i może być też groźne dla zdrowia i życia człowieka.
Tarantula ukraińska. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Zobacz też: Boisz się pająków? Nie jedź do Grecji. Wielka pajęczyna dosłownie obrosła miasto Etoliko