Jadowite pająki w Polsce. Jak wygląda najbardziej jadowity pająk w Polsce?

Czy w Polsce są jadowite pająki? Na szczęście możemy być spokojni - na terenie naszego kraju nie występują takie okazy. Warto jednak wiedzieć, jakie mamy w Polsce pająki i który z nich jest najgroźniejszy.

Jadowite pająki w Polsce. Czy w naszym kraju występują takie gatunki?

Jadowite pająki w Polsce na szczęście nie stanowią niebezpieczeństwa dla ludzi. Gatunki zamieszkujące obszar naszego kraju nie mają groźnego jadu, który może zagrażać zdrowiu i życiu. Chodzi tu o trzy niebezpieczne rodzaje jadów:

  • neurotoksyczny,
  • hemolityczny
  • cytotoksyczny. 

Ten pierwszy może powodować paraliż, kolejny wywołuje uszkodzenia naczyń krwionośnych, zaś ostatni jest odpowiedzialny za powstanie trudno gojących się ran, wymagających przeszczepu skóry. Na świecie żyją gatunki pająków, które mają aż trzy rodzaje jadów, jednak żaden z jadowitych pająków nie mieszka w Polsce. W naszym kraju są pająki, których należy się obawiać, ale nie mają tak śmiercionośnych jadów. 

pająk w domu Jak pozbyć się pająków z domu? Ten tani trik skutecznie je odstraszy

Najgroźniejszy pająk w Polsce. Jak wygląda sieciarz jaskiniowy?

Najgroźniejszy pająk w Polsce to sieciarz jaskiniowy. Sieciarz jaskiniowy nie ma śmiertelnego jadu, ale ugryzienie może być bolesne (daje podobne odczucia jak w przypadku ukąszenia szerszenia). Towarzyszyć może mu także opuchlizna. 

Sieciarz jaskiniowy mierzy 5 cm, w tym 1,5 cm w odwłoku. Jego pożywienie stanowią ślimaki i stawonogi. Można go spotkać w ciemnych i wilgotnych miejscach, dlatego najwięcej go w jaskiniach, piwnicach, tunelach, kopalniach i studzienkach kanalizacyjnych. 

Zobacz wideo Nie zabijaj pająków. To świetni współlokatorzy

Najbardziej jadowity pająk w Polsce - jak wygląda ugryzienie? 

Ugryzienie polskiego pająka łatwo przeoczyć. Najczęściej po ukąszeniu pająka pojawia się niewielki ślad, który naprawdę trudno dostrzec. Bardziej zauważalna jest opuchlizna i towarzyszące jej nieprzyjemne uczucie. W bardzo niewielu przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, wywołanego przez reakcję alergiczną. W takiej sytuacji mogą pojawić się:

  • dreszcze,
  • duszności,
  • uczucie gorąca,
  • nadmierne pocenie się,
  • omdlenie. 

Najbardziej jadowite pająki w Polsce. Na jakie gatunki warto zwrócić uwagę?

Jak już wyżej wspomniano, nie ma w Polsce typowo jadowitych pająków, których ukąszenie mogłoby być niebezpieczne dla życia ludzkiego. Jest jednak kilka gatunków, których ugryzienie może powodować ból i inne nieprzyjemne dolegliwości. Wśród nich są takie pająki, jak:

  • sidlisz piwniczny,
  • tygrzyk paskowany,
  • krzyżak ogrodowy
  • kolczak zbrojny. 

Sidlisz piwniczny to czarny pająk, żyjący w piwnicach, jaskiniach i pod kamieniami. Jego ugryzienie powoduje zaczerwienienie, swędzenie i może być bolesne. 

Ugryzienie tygrzyka paskowanego może wiązać się z bólem i opuchlizną. Czasami pojawia się także świąd i zaczerwienienie. Pająka tego spotkać można najczęściej na łąkach i w ogrodach - dobrze się czuje w krzewach i w zbożu. 

W Australii znaleziono 37 nowych gatunków pająków. Oto Belzebub W jednym miejscu w Australii odkryto aż 37 nowych gatunków pająków

Krzyżak ogrodowy żyje w parkach, lasach, ogrodach, na łąkach niemal w całej Polsce. Jeśli człowieka ukąsi, to na ciele pojawi się najprawdopodobniej opuchlizna.

Na tle tych pająków wyróżnia się kolczak zbrojny, którego jad może spowodować objawy zatrucia. Samo ukąszenie powoduje ból, zaczerwienie, ale również i uczucie osłabienia, czy też stan zapalny. Te nieprzyjemne symptomy mogą utrzymać się powyżej tygodnia. 

Zobacz też: USA. Kobieta została 15 razy ukąszona przez pająki. Teraz bakterie "pożerają jej ciało"

Więcej o: