Przez lata była "tą trzecią". "W końcu się z tym pogodziłam". Romans z następcą tronu zmienił jej życie

Romans z następcą tronu sprawił, że o Camilli pisali wszyscy, zanim jeszcze dołączyła do rodziny królewskiej. Przez wiele lat żyła w cieniu księżnej Diany i mierzyła się z nieprzychylnymi komentarzami. W końcu udało się jej jednak przejść drogę od najbardziej znienawidzonej kobiety w Wielkiej Brytanii do Królowej Małżonki.

Mówiono o niej "ta trzecia", a filmy ukazywały ją jako kochankę, która nie tylko rozbiła małżeństwo Karola, ale też doprowadziła Dianę do depresji i bulimii. Po latach Camilla w wywiadzie dla Daily Mail przyznała, że "nie mieli szczęścia i spotkali się w niewłaściwym momencie". Obecnie cieszy się sympatią zarówno w rodzinie królewskiej, jak i pośród poddanych. Jaka naprawdę jest historia nowej Królowej Małżonki, określanej niegdyś jako najbardziej znienawidzona kobieta w Anglii? 

Uwielbiała imprezy i oddawała się swojej największej pasji

Camilla urodziła się w Londynie w 1947 roku jako pierwsze dziecko Bruce'a i Rosalind Shand. Jej ojciec był majorem brytyjskiej kawalerii, a matka potomkinią barona Ashcombe. W rodzinnym domu często zwracano się do niej mała Milla. Jako 5-latka rozpoczęła naukę w Dumbrells School. Była to placówka kierująca się tradycyjnymi wartościami i panowały w niej dość surowe zasady. Za ich nieprzestrzeganie groziły nawet kary. 

W Camilli już od najmłodszych lat narodziła się pasja do jazdy konnej, której oddawała się bez reszty. W wolnym czasie najczęściej można było ja zobaczyć w stajni. Trenowała jeździectwo, ale brała również udział w polowaniach. W 1957 roku rozpoczęła natomiast naukę w Queen’s Gate School. Znajomi wspominali ją jako pewną siebie kobietę, która wie, czego chce od życia. Na jej szyi zawsze wisiały perły i zdecydowanie stawiała na elegancki styl. Po zakończeniu edukacji w Londynie zamieszkała w Szwajcarii. Tam uczęszczała do Mon Fertile. Na studia wybrała się zaś do Paryża. Uwielbiała bywać na imprezach i wśród ludzi. Była bardzo towarzyska.

 

Pierwsze małżeństwo Camilli Parker-Bowles było dalekie od ideału 

To właśnie na jednej z imprez w 1965 roku poznała o osiem lat starszego wojskowego, Andrew Parkera Bowlesa. Od razu wpadli sobie w oko, jednak relację traktowali raczej niezobowiązująco. Ich związek należał do bardzo burzliwych. Nie brak w nim było kłótni, zdrad, rozstań i powrotów. 

Na początku lat 70. Andrew wdał się w romans z córką Elżbiety II, księżniczką Anną. Nie miał on jednak przyszłości, gdyż ze względu na to, iż Parker był katolikiem, ślub w ich przypadku był niemożliwy. Camilla w 1970 roku na meczu polo poznała natomiast syna królowej, księcia Karola. Romans nawiązali dopiero kilka lat później. Początkowo rzekomo Camilla w ten sposób chciała wzbudzić w Andrew zazdrość i odciągnąć go od księżniczki Anny. Dopiero później pojawiło się uczucie, ale wówczas również bez przyszłości. Nie była bowiem godną kandydatką na żonę następcy tronu. 

 

Coraz większa zażyłość, która pojawiała się między Karolem, a Camillą sprawiła, że rodzina królewska postanowiła zareagować i zapobiec rozwojowi tej relacji. W 1973 roku wysłano księcia na służbę na okręt Floty Jej Królewskiej Wysokości. Zaraz potem ojcowie Camilli i Andrew, czyli Bruce Shand i Derek Parker Bowles, opublikowali w "Times" ogłoszenie o zaręczynach pary. To spowodowało, że Andrew postanowił się rzeczywiście oświadczyć Camilli. Ślub odbył się kilka miesięcy później, bo już w lipcu 1973 roku w St. James Palace. Na uroczystości byli nawet obecni członkowie rodziny królewskiej. Dla Karola był to cios, gdyż liczył, że po powrocie ze służby ożeni się z Camillą mimo uprzedzeń rodziny. Nie zerwał z nią nigdy kontaktu. 

Małżeństwo Państwa Bowles dalekie było jednak od ideału. Camilla liczyła, że ślub zmieni jej męża i powstrzyma jego "skoki w bok".

Jej serce należało do Andrew, mężczyzny, który pożądał tak wielu kobiet, którego jednak ostatecznie usidliła uczuciem. Sądziła, że będzie miał to wszystko, czego szukała w mężczyźnie i spełni jej najskrytsze marzenia. - pisała Penny Juno w książce 'The Duchess: Camilla Parker Bowles and the Love Affair That Rocked the Crown'.
 

Niestety relacji między małżonkami nie poprawiły nawet narodziny dzieci, Tomasa Henrego i Laury Rose. Gdy mąż przestał okazywać Camilli zainteresowanie, ta postanowiła poszukać go gdzie indziej. Znalazła je w ramionach księcia Karola, który zresztą został ojcem chrzestnym jej syna Toma. 

 

Warto natomiast podkreślić, że Karol był już wówczas mężem księżnej Diany, z którą wziął ślub w 1981 roku. W ich małżeństwie również nie działo się jednak dobrze. Lady Di od początku miała podejrzewać, że Karol darzy uczuciem inną kobietę. Po latach w rozmowie z Martinem Bashirem na antenie BBC powiedziała zresztą, że "było nas troje w tym małżeństwie, więc trochę zbyt tłoczno".

Kryzys w małżeństwie obojga rozpalił pomiędzy nimi uczucie na nowo 

Romans Camilli i Karola rozpoczął się w 1986 roku, ale na jaw wyszedł dopiero 6 lat później. W 1992 roku media ujawniły treść prywatnych rozmów telefonicznych księcia z kochanką, co okrzyknięto hasłem "Camillagate". Brytyjczycy byli oburzeni, a zaufanie do rodziny królewskiej mocno na tym ucierpiało. Karol podczas tych rozmów pozwalał sobie bowiem na erotyczne żarty. Miał szeptać do słuchawki: "O Boże, zamieszkam w twoich spodniach. Będzie łatwiej!". Pałac Buckingham nie skomentował tego skandalu.

Dopiero po dwóch latach książę zdecydował się na udzielenie wywiadu na temat swojego małżeństwa z Dianą i romansu. Stwierdził, że starał się i był wierny żonie, dopóki "nie doszło do nieodwracalnego zepsucia". Nie przyznał natomiast z kim zdradził Lady Di, ale wszyscy wiedzieli, że była to Camilla. 

Poddani chcieli, aby królowa nie dopuściła Karola do tronu, a Camilla stała się najbardziej znienawidzoną kobietą w Wielkiej Brytanii. Nie było to dla niej łatwe. Po latach przyznała, że na rok wyprowadziła się z domu, aby uniknąć spotkań z fotoreporterami. Jej samochód oblewano farbą, a także przebijano w nim opony. - Prawda jest jednak taka, że nie mogłam nigdzie iść. Choć mieliśmy wspaniałych przyjaciół, to było okropne. Wspominam ten czas jako bardzo nieprzyjemny i nie życzyłabym tego najgorszemu wrogowi" - mówiła.

Po całym zamieszaniu jakie wywołał wywiad, oboje zdecydowali, że ich związki nie mają już sensu. Camilla wystąpiła o rozwód 1995 roku, a Karol rok później. Co ciekawe, Andrew Parker Bowles w tym samym roku wziął ślub z Rosemary Pitman, która była jego kochanką przez wiele lat. 

Księżna Camilla i książę Karol musieli przejść długą drogę zanim stanęli na ślubnym kobiercu

Mogłoby wydawać się, że nic nie stało im już na przeszkodzie, aby być razem. Rodzina królewska, a szczególnie Królowa Matka, nie akceptowali jednak Camilli i stanowczo sprzeciwiali się jej związkowi z Karolem. Niezadowolenia nie kryli także poddani, którzy uważali, że Parker nie jest godna, by zostać żoną następcy tronu. Para nie zamierzała mimo to kończyć łączącego ich uczucia. Po raz pierwszy publicznie zaczęli się pokazywać natomiast dopiero w 1999 roku. Paparazzi przyłapali ich w Londynie, gdy wychodzili z hotelu Ritz z imprezy urodzinowej przyjaciół. 

Elżbieta II miała podobno nawet odmówić udziału w 50. urodzinach Karola, gdyż na przyjęciu miała być obecna Camilla. Do spotkania z ukochaną syna doszło dopiero w 2000 roku podczas lunchu z okazji 60. urodzin greckiego króla Konstantyna. Królowa wciąż pozostawała mimo to ostrożna ze względu na opinię publiczną. W grudniu Camilla nie otrzymała zaproszenia na świąteczne spotkania w Sandringham.

Stopniowy przełom zaczął następować w 2002 roku, po śmierci Królowej Matki. Monarchini podczas złotego jubileuszu zdecydowała się nawet zaprosić Camillę do loży królewskiej. 

W 2003 roku para zamieszkała wspólnie w posiadłości Clarence House. Wtedy też książę rozpoczął sekretne spotkania z matką, premierem i przedstawicielami kościoła, gdyż król jako głowa kościoła nie mógł wziąć drugi raz ślubu kościelnego, nawet jeśli jest wdowcem. Ostatecznie udało się wypracować kompromis, którym była zgoda na ceremonię cywilną. 

Zaręczyny Camilli i Karola ogłoszono w lutym 2005 roku. Parker otrzymała pierścionek zaręczynowy z pięciokaratowego diamentu o szlifie szmaragdowym z trzema diamentowymi bagietkami po każdej stronie i wykończeniem złotą opaską. Była to pamiątka rodzinna. Pierścionek należał do matki Elżbiety II. Brytyjska prasa zwróciła uwagę jednak na coś innego. Książę podarował ukochanej biżuterię z rodowej kolekcji, co miało świadczyć o jego wielkim uczuciu do Camilli. Diana otrzymała bowiem pierścionek od zewnętrznego jubilera. 

Ceremonia planowana była na 8 kwietnia 2005 roku, ale śmierć papieża Jana Pawła II sprawiła, że ślub przesunięto o jeden dzień. Karol musiał wziąć udział w uroczystości pogrzebowej jako reprezentant królowej. 9 kwietnia w ratuszu Windsor Guildhall oboje stanęli po raz drugi przed ołtarzem. Świadkiem Karola był książę William, a Camilli - jej syn Tom. Na kreację panny młodej składał się jedwabny płaszcz zaprojektowany przez Robinsona Valentine, a także kapelusz z elementami francuskiej koronki i piórami Philipa Treacy. Państwo młodzi zgodnie z tradycją wymienili się obrączkami z 22-karatowego walijskiego złota. Królowa jako głowa kościoła nie mogła pojawić się na uroczystości w Guildhall, ale wzięła udział w nabożeństwie błogosławiącym nowy związek w kaplicy św. Jerzego w zamku Windosor.

 

Dzieci Camilli również znalazły się na celowniku paparazzi 

Książę William i Harry zawsze byli w centrum zainteresowania mediów. Nie inaczej stało się po ujawnieniu romansu ich ojca. Podobno początkowo sytuacja ta dla nich była trudna do zaakceptowania, szczególnie że w 1997 roku w tragicznym wypadku zmarła ich matka - Diana. Z czasem zaczęli jednak przekonywać się do macochy, gdy zauważyli jaką miłością darzy Karola i jakim jest dla niego oparciem. - To wspaniała kobieta. Sprawia, że nasz ojciec jest szczęśliwy, a to jest dla nas najważniejsze. William i ja pokochaliśmy ją - stwierdził Harry w jednym z wywiadów tuż po ślubie Karola i Camilii.

Camilla miała jednak nie tylko dwóch pasierbów, ale też dwójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa, którymi prasa również zaczęła się coraz bardziej interesować. Jej syn Tom w programie "Good Morning Britain" wyznał: - Szczerze mówiąc Laura i ja nie jesteśmy częścią rodziny królewskiej. Moja mama poprzez małżeństwo w niej jest. My jesteśmy tylko jej zwykłymi dziećmi i jesteśmy po jej stronie. 

Czym obecnie zajmują się dzieci księżnej? Tom Parker-Bowles jest absolwentem Eton College i Uniwersytetu Oxfordzkiego. Napisał kilka książek i wziął udział w programie "Market Kitchen", ale przede wszystkim jest krytykiem kulinarnym. Prywatnie z Sarą Buys doczekał się córki Loli Rosalind oraz syna Freddy'ego. Córka, Laura, skończyła zaś historię sztuki i marketing na Oxford Brookes University. Teraz jest właścicielką galerii sztuki. Wyszła za mąż za Henry'ego Lopesa, z którym doczekała się trójki dzieci: Elizy, Gusa i Louisa. Na ślubie Kate Middleton i księcia Williama była nawet jedną z druhen. 

 

Książę Karol i księżna Camilla nie doczekali się wspólnych dzieci. Choć w 2019 roku, 52-letni wówczas Australijczyk Simon Dorante-Day ogłosił, że jest owocem ich romansu - jeszcze zanim Karol poznał Dianę. Twierdził, że oddano go do adopcji, kiedy miał 18 miesięcy, aby uniknąć skandalu. Zajęli się nim Karen i David Dayowie, a adopcyjna babcia miała być pracownicą Elżbiety II i księcia Filipa. Mężczyzna wierzył, że Diana w pewnym momencie się o tym dowiedziała. - Ja i moja rodzina wierzymy, że Diana wiedziała o moim istnieniu i poskładała kawałki w całość. Odnajdowała odpowiedzi, zorientowała się, jak bardzo ją wykorzystano i chciała to publicznie oznajmić - przyznał w jednym z wywiadów. Simon składał nawet wniosek o wykonanie testów DNA, aby udowodnić swoją wersję. Trzykrotnie został on jednak odrzucony.

Od najbardziej znienawidzonej kobiety Anglii do skromnej członkini rodziny królewskiej 

Początkowo w oczach opinii publicznej, to właśnie Camilla była obwiniana za rozpad małżeństwa Karola i Diany. Przez wiele lat księżna próbowała pozbyć się łatki najbardziej znienawidzonej kobiety w Wielkiej Brytanii. 

Zaczęła patronować organizacjom charytatywnym, instytucjom i szkołom. Bliski był dla niej temat osteoporozy, gdyż w 1986 roku przyczyniła się ona do śmieci jej matki. Dołączyła nawet do Królewskiego Towarzystwa Osteoporozy, a w 2001 roku została jego przewodniczącą. Równie wiele uwagi poświęcała osobom, które doświadczyły przemocy seksualnej i pomagała otwierać miejsca, która miały jej ofiarom pomóc. Podczas trwania pandemii koronawirusa otworzyła zaś klub czytelniczy księżnej Kornwalii - The Duchess of Cornwall’s Reading Room.

Duże zainteresowanie wzbudził wywiad z czerwca 2022 roku dla brytyjskiego "Vogue’a". Camilla znalazła się na okładce magazynu. Pokazała się w nim czytelnikom jako prosta i skromna kobieta, której paznokcie poodpadały w trakcie prac ogrodowych poprzedniego dnia oraz kochana babcia, która rozwiązuje z wnuczkami łamigłówki "The New York Times". Dziennikarka spytała ją o to, jak wspomina początki związku z Karolem, gdy była wówczas za wszystko krytykowana i stale obserwowana. - Nikt nie lubi być obserwowany i krytykowany przez cały czas. Ale myślę, że w końcu się z tym pogodziłam i po prostu idę dalej. Trzeba sobie radzić w życiu - odpowiedziała.

Królowa Małżonka, czyli księżna Camilla z nowym tytułem 

Po ślubie z Karolem, Camilla Parker-Bowles otrzymała od Elżbiety II tytuł księżnej Kornwalii. Żony następców tronu otrzymują tytuł księżnej Walii, taki przysługiwał zresztą Dianie. Decyzja królowej była zatem sygnałem, że po koronacji Karola nie otrzyma ona tytułu królewskiego, a księżnej małżonki.  

Niespodziewanie 6 lutego 2022 roku podczas obchodów 70-lecia wstąpienia Elżbiety II na tron Wielkiej Brytanii, królowa ogłosiła, że jej wola uległa zmianie. - Kiedy nadejdzie czas i mój syn książę Karol zostanie królem, wiem, że okażecie mu i jego żonie Camilli, takie samo wsparcie, jakie okazaliście mi. I jest moją najgłębszą wolą, by, gdy to się stanie, Camilla była znana jako królowa i kontynuowała swoją pracę na rzecz monarchii - powiedziała.

Śmierć Elżbiety II sprawiła więc, że nie tylko jej syn otrzymał nowy tytuł, ale także księżna Camilla. Przejęcie władzy przez Karola oznacza, że od teraz należy mianować ją tytułem Królowej Małżonki. Ma to natomiast wyłącznie symboliczne znaczenie. Camilla nie zyskała dzięki temu nowych uprawnień. 

 
Więcej o: