Gdy w 1990 roku HBO wyemitowało film dokumentalny "Child of Rage", nikt nie spodziewał się tak wstrząsającej historii. W dość krótkim dokumencie zaprezentowano zapisy rozmów psychologa dziecięcego z sześcioletnią dziewczynką, Beth Thomas. Dziecko pozbawionym emocji głosem wyznało, że chciałoby zasztyletować swoich rodziców i brata. Beth opowiedziała też, jakich cierpień doświadczyła z ręki biologicznego ojca.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Biologiczna matka Beth i jej młodszego brata, Jonathana, zmarła, gdy dziewczynka miała rok. Opiekę nad nimi przejął ich biologiczny ojciec. Mężczyzna zaniedbywał rodzeństwo, regularnie je głodził. Dziewczynka była przez niego wykorzystywana seksualnie. Gdy lekarze odkryli prawdę, dzieci zostały odebrane przez opiekę socjalną. 19-miesięczna Beth oraz jej 7-miesięczny brat zostali adoptowani przez małżeństwo, które od lat starało się o dziecko. Służby socjalne nie powiedziały, jaką traumę przeszły.
Chłopiec miał przystosować się do zmiany wyjątkowo szybko. Beth wciąż miała koszmary, w których jakiś mężczyzna "ranił ją częścią siebie". Rodzice zastępczy – pastor i jego żona – nie potrafili poradzić sobie z nawracającymi koszmarami i coraz gorszymi zachowaniami dziewczynki, która zaczęła być wyjątkowo brutalna. Beth miewała niekontrolowane napady wściekłości, znęcała się nad zwierzętami domowymi, masturbowała się publicznie. Rodzice zaczęli zamykać ją na noc w pokoju, by nie zrobiła krzywdy bratu, i skonsultowali się z psychologiem, doktorem Kenem Magidem.
Rozmowy psychologa z Beth zostały nagrane. W dokumencie HBO opublikowane zostały fragmenty taśm. Zarejestrowano m.in. dialog między doktorem Magidem a dziewczynką.
– Czy [twoi rodzice] boją się, że możesz ich skrzywdzić?
– Tak.
– Zrobiłabyś to, Beth?
– Tak.
– I co byś im zrobiła, Beth?
– Zasztyletowałabym.
Beth wyznała też, w jaki sposób krzywdziła swojego brata. Kopała go, wbijała mu pinezki. – Mówił "przestań", ale ja nie przestałam – wyznała sześciolatka.
Dokument wstrząsnął Ameryką. Dwa lata później nakręcono film na podstawie historii sześciolatki. Doktor Magid zdiagnozował u Beth RAD – zaburzenie relacji, zespół zaburzonych więzi. Dzięki diagnozie udało się wprowadzić odpowiednią terapię. Po trwającym wiele lat leczeniu i pracy nad empatią i zaufaniem Beth udało się powrócić do normalności. Ukończyła studia pielęgniarskie, dziś pracuje w szpitalu na oddziale intensywnej terapii noworodków.